Sahra hastanesi işçileri risk altında

Sahra hastaneleri inşaatında çalışan işçilerin yaşamları risk altında. Yemekhanede çekilen görüntüler de riski gözler önünde seriyor. Duruma tepki gösteren işçiler, yetkililerin, “Sesinizi çıkarmayın. Millet uyanmasın” dediğini söyledi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın 6 Nisan’da İstanbul’da iki yeni salgın (sahra) hastanesinin kurulacağını duyurmasının ardından, 45 gün içinde bitirilmesi planlanan hastanelerin inşaat yapımı devam ediyor. Rönesans Medikal Holding tarafından Atatürk Havalimanı’nda ve Sancaktepe’de yapımı süren hastaneler için birçok işçi özel izinle İstanbul’a getirilmişti.
Önlem yok
Atatürk Havalimanı’nda yapılan hastane inşaatında çalışan ve işini kaybetme kaygısı taşıdığı için ismini vermek istemeyen işçiler, özel izin ve otobüslerle kente taşındıklarını söyledi. İnşaatta yaklaşık 5 bin işçinin çalıştığını dile getiren işçiler, inşaatın sürdüğü ilk günden bu yana salgına yönelik bir önlemin alınmadığına dikkat çekti.
Yüzlerce işçi maskesiz
İşçiler, yüzlerce işçinin maskesiz bir şekilde hijyenik olmayan yemekhane sırasında bekletildiğini ifade ederek, birkaç işçinin ise salgının belirtileri gösterdiği için hastaneye kaldırıldığını ve birkaç işçi arkadaşlarının ise işveren tarafından memleketlerine geri gönderildiğini söyledi.
Salgına karşı korunmasız
Şirket tarafından belirlenen Avcılar, Beylikdüzü ve Şişli’de bulunan öğrenci yurtlarında kaldıklarını aktaran işçiler, odalarda 5’er ve 6’şar kişi kaldıklarını, salgına karşı korunmasız olduklarını kaydetti. İki gün önce kaldıkları yurtta bir işçinin Kovid-19 belirtileri gösterdiğini, söz konusu kişilerin bilmedikleri bir yerde karantina altına alındığını belirtti.
Ayrıca başka bir işçinin de salgın belirtisi gösterdiği için şirket sahipleri tarafından Kovid-19 testi yapılmak üzere götürüldüğü bilgisini veren işçiler, arkadaşlarının nerede olduğunu sorduğu yetkililerin “Ailevi sorunları olduğu için işten ayrıldı” söylediğini aktardı.
Zorunlu mesai
Ayrıca hastanenin belirtilen sürede yetiştirilmesi için ilk günlerden bu yana fazla mesaiye zorlandıklarını dile getiren işçiler, sonraki günler de ise mesainin “Aba altından soba gösterme” anlayışıyla yüz yüze kaldıklarını ifade etti.
Yaşanan durumdan kaygı duyduklarını söyleyen işçiler, buna karşı yetkililerin “Kimse duymasın. Milleti uyandırma” cevabı verdiğini söyledi.
Yaşamları risk altında
Yaşanan sorunlara işçiler, “Yaşamamızın böylesi bir tehlike altında olduğu bir ortamda çalışmak istemiyoruz. Başkalarını hayatlarını kurtarmak için, bu hastaneleri inşa ettiklerini söylüyorlar. Ama başkalarının hayatını kurtarırken, hayatlarımız riske atıyorlar” diyerek tepki gösterdi.