Salda Gölü’ne Millet Bahçesi için ihale yapılacak

TOKİ’nin duyurusunda, onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan Salda Gölü çevresine millet bahçesi ve sosyal donatı inşaatları için 31 Temmuz’da ihale yapılacağı belirtildi.

Burdur Yeşilova’da bulunan onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan Salda Gölü çevresine millet bahçesi ve sosyal donatı alanları inşaatı için 31 Temmuz’da ihale yapılacak.

Açık ihale gerçekleştirilecek

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) ihale duyurusunda “Burdur İli Yeşilova İlçesi, Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19′ uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir” ifadesi yer aldı.

Bakan “Koruyacağız” demişti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü çevresine millet bahçesi yapılacağını geçen şubat ayında açıkladı.

Göl çevresinin imara açılacağı değerlendirmeleri ve gelen tepkiler üzerine Kurum, ikinci bir açıklama daha yaparak şöyle demişti:

” Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz.”

İsmailoğlu: 110 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

Jeoloji Mühendisi Şanver İsmailoğlu, 3 Şubat’ta bianet’te “Sıradaki: Sayda Gölü” başlıklı yazısında, çevresine millet bahçesi yapılmak istenen göl ile ilgili özetle şu bilgileri paylaşmıştı:

* “Türkiye’nin en derin, dünyanın ikinci derin gölü (yaklaşık 185 m) ve yaklaşık 45 km2 civarında bir alana sahip olan Salda Gölü’ne… İlk olacağı kesin; gölleri su birikintisi, kıyılarını da arsa ve rant alanı olarak gören bu anlayış, sanırım insanlık tarihinde görülmemiştir.

* Salda Gölü jeolojik olarak özel bir yer. Salda Yosun Balığı ve 110 kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

“Bilimsel çalışmalar yapılıyor”

* Özellikle gölün kuzey kenarı hariç diğer kenarlarında MgCO3 (Magnezit) çökelimi olduğundan kıyı şeridinde bitki örtüsü bulunmuyor.

* Gölün su seviyesini buharlaşma ve göle akan akarsuların drenaj rejimleri denetler. Göl yaşayan bir canlı gibi jeolojik oluşumunu günümüzde de güncel çökelimlerle sürdürür. Son yıllarda Salda Gölü önemli bilimsel çalışmalara da konu oluyor.”