Salgın Değil İşsizlik Korkutuyor

Koronavirüs nedeniyle zor günler yaşadıklarını belirten şantiye işçilerinden Emre Karakoç, ‘Evde kal’ çağrılarına ‘Bir gün çalışmazsam aç kalırım. Beni korkutan işsizlik’ diyerek yanıt verdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, önceki gün katıldığı bir televizyon programında “Ülke geneli sokağa çıkma yasağının ekonomiye maliyeti çok daha ağır olurdu” diyerek iktidarın koronavirüse karşı almış olduğu tedbirleri özetledi. Bu durumda “Evde kal” çağrısının özelikle işçiler için geçerli olmadığı da ifade edilmiş olundu. Hükümetin ekonomi modelinin motoru olan inşaat sektöründe de işler durmaksızın sürüyor.

Salgın riskinin artması üzerine bazı işçilerin çalışmayı bırakıp memleketlerine döndüğünü belirten Karakoç, ihtiyacı olan, geçimini sağlayamayan, desteği bulunmayan ve çalışmak zorunda kalan çoğunluğun şantiyelerde olduğunu söyledi.

“Evde kal” çağrısının altının doldurulması gerektiğini belirten Karakoç, “Nasıl çıkmamamız gerektiği söylenmeli. İhtiyaçlarımı kim karşılayacak. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var. Haftanın 5 günü gelip, 2 günü gelmemek salgın riskini ortadan mı kaldırıyor. Bir şey mi değişiyor. Olan 2 günlük yevmiyemize oluyor” dedi.

Korona salgınını bir ihtimal, hastalık bir ihtimal orak düşünüyoruz. Gençliğimize güveniyoruz. Yakalandığımda atlatma, kurtulma, tedavi görme şansım olduğunu düşünüyorum. Ancak işe gelmediğimde ekonomik olarak çökmem demek. İşe gelmezsem aç kalacağım. Bu ihtimal değil, kesin bir sonuç. Koronaya yakalanma bir ihtimaldir, geçinememek ihtimal değil. Hayatın gerçekleri daha ağır basıyor.”