Salgın günlerinde kayyum atayan devletin rektörü! Bilim tarlasına rektör talimatıyla dozer girdi

Pamukkale Üniversitesi’ne bağlı ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’ne ait alana, sosyal tesis yapmak için rektörlük talimatıyla dozerle girildi. Alanda nöbet tutan öğretim üyeleri, “Yerli tohum ve bitkiler üretiyoruz. Türkiye’nin gıda geleceği bu projeye bağlı” diyerek, rektörlüğe tepki gösterdi.

Dünya genelinde etkili olan korona virüsü nedeniyle yaşanan paniğin de etkisiyle birçok ülkede market rafları boşaldı, gıda ürünlerine erişimde sıkıntılar yaşanıyor. Bu duruma paralel olarak fiyatlar da hızla zamlanıyor. Kuraklık, salgın gibi nedenlerle gıda stratejik sektörler arasında en ön sıralarda yer alırken, bir üniversiteden tepki çeken uygulama geldi.

Pamukkale Üniversitesi’ne (PAÜ) bağlı Tarım Bakanlığı ve AB destekli ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’nin tarlasına sosyal tesis yapmak için rektörlük talimatıyla dozer daldı. Alanda nöbet tutan öğretim üyeleri, dozerin önünde durarak merkezi kurtarmaya çalıştı.

Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’nde Tarım Bakanlığı ve AB destekli üretim yapılıyor. Ancak üniversite yönetimi 10 dekarlık bilim alanının 1 dekarlık kısmına öğrenciler için sosyal faaliyet alanı yapma kararı aldı. Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre karara tepki gösteren BİYOM’da görevli Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, söz konusu alanda bir süredir nöbet tutuyordu.

Üniversiteye ait iş makineleri sabah saatlerinde alana gelerek çalışma yapmak istedi. Ancak öğretim üyeleri karşı çıktı.

Bunun üzerine bizzat Rektör Hüseyin Bağ gelerek, iş makinelerine çalışmaları talimatını verince gerginlik yaşandı. Dozerin önüne geçen Alan ve Çelebi, “Burada, rektör eliyle tam bir bilim katliamı yapılıyor” diyerek, karara tepki gösterdi.

Lansmanını Tarım Bakanlığı yapmıştı

Prof. Alan ve Prof. Toprak, sosyal tesise çevrilmek istenen söz konusu alanın önemine ilişkin şunları söyledi:

Türkiye’nin gıda geleceği için önemli bir proje. Yerli tohum ve bitkiler üretiyoruz. Burada uygulanan projelerin altında PAÜ Rektörü’nün de imzası var. Lasmanını Tarım Bakanlığı yaptı.

Devlet destekli proje nedeniyle ürettiğimiz bitki tarlalarımızın üzerinden, dozerlerle kanal açılıyor. Tüm karşı çıkışlarımıza rağmen engel olamıyoruz. Tüm kamuoyunu ve bilim insanları, siyasileri ile bakanlık yetkililerini, bu katliamın durdurulması için göreve çağırıyoruz.

YÖK soruşturma açmıştı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, önceki yıllarda öğretmen olan eşi Derya Bağ’ı, İslami İlimler Enstitüsü’ne Enstitü Sekreter olarak ataması üzerine kamuoyu gündemine gelmişti.
Bağ ayrıca üniversitenin eski genel sekreteri Tamer Ceylan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Üniversite yönetiminin 7 defa kınama cezası verdiği Ceylan ise mobbing gerekçesiyle karşı dava açmıştı. Ceylan’ın avukatı, geçen yıl aralık ayında mahkemeye sunduğu belgede, rektör hakkında YÖK’ün de soruşturma açtığını belirtmişti.

Kaynak: Gazete Duvar