Sanatçı, hukukçu ve hekimlerden çağrı: Grup Yorum için geç olmadan adım atılmalı

Ölüm orucu ve açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri için bir araya gelen sanatçı, hukukçu ve hekimler, ‘geç olmadan adım atılmalı’ çağrısında bulundu.

İstanbul Barosu, İstanbul Tabip Odası, Sanatçılar Girişimi ve Sanat Meclisi, açlık grevi ve ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri basın açıklaması yaptı.

Baro binasında yapılan açıklamaya İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, sanatçılar Orhan Aydın, Pınar Aydınlar, Ataol Behramoğlu, Ece Ataer, İbrahim Karaca ile KHK ile işinden edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve açlık grevindeki Grup Yorum üyelerinin aileleri katıldı.

Hazırlanan ortak basın metnini Ece Ataer okudu.

“Üzerlerinde saptanmış bir suç ve verilmiş bir ceza olmaksızın Grup Yorum üyelerinin ve İdil Kültür Merkezi’nin yasaklamalar ve tutsaklıklarla sanat üretimlerinin engellendiğini görmekteyiz.
“Buna bağlı olarak 200 günü aşkın bir süredir Grup Yorum üyelerinin açlık grevi ile başlayan süreçleri ölüm orucuna dönüşmüştür. Bu süreç kalıcı hasar verecek ve hatta ölümle sonlanabilecek kritik bir aşamadadır.
“Bu nedenle sorumlu ve yetkilileri kalıcı hasar ve ölümler yaşanmadan bir an önce sorunları çözmek için göreve ve sorumluluğa davet ediyoruz.”

Bugün (20 Ocak) itibariyle Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek 216 gün, Helin Bölek ise 214 gündür ölüm orucu eyleminde.

Helin Bölek ve İbrahim Gökçek açlık grevi eylemlerini daha sonra ölüm orucuna çevirmiştiler.

223 gündür açlık grevinde olan Bahar Kurt ise, Helin Bölek ile birlikte eylemini dışarıda sürdürüyor.

Talepler

Grup Yorum üyelerinin talepleri şöyle:

  • Grubun çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi basılmasın.
  • Grup Yorum üyeleri “arananlar” listelerinden çıkarılsın.
  • Konser yasakları kaldırılsın.
  • Grup Yorum üyeleri haklarında açılan davalar düşürülsün.
  • Tutuklu müzisyenler serbest bırakılsın.