Sanatçılardan Ölüm Orucunda 110 Günü Geride Bırakan Avukat Aytaç Ünsal’a Destek: Eğilmez Başın Gibi

Aytaç Ünsal’ın ölüm orucu direnişinde 100 günü geride bırakmasının ardından sanatçılar “Eğilmez Başın Gibi” ezgisini onun özgürlüğü için seslendirdi.

Düzmece iddianameler ile, “gizli” tanıkların kurmaca tanıklıkları ile, kötü bir tiyatro sahnesinden farksız yargılama süreciyle beraber ÇHD ve HHB’li 18 avukata toplam 159 yıl ceza verilmişti. Avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik 5 Nisan Avukatlar Günü’nde süresiz açlık grevlerini ölüm orucuna döndürmüştü.

Adil yargılanma hakkı için ölüm orucu direnişindeki Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için ÇHD geçtiğimiz günlerde bir imza kampanyası başlatmıştı. ÇHD tarafından yapılan açıklamada “Yaşatmanın hepimizin sorumluluğu olduğunun altını çizerek, demokratik bir devletin özü ve gereği olan adil yargılanma hakkının tüm yurttaşlar için güvence altına alınması ve ÇHD’li avukatların adil yargılanabilecekleri koşulların sağlanması konusunda Yargıtay ve Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkilileri derhal göreve çağırıyoruz!” denilerek avukatların yanında olmak isteyen herkes savunmayaozgurluk@gmail.com ‘a mail atmaya çağrılıyor.

Sanatçılar; Songül Bulur, Erdal Bayrakoğlu, Duygu, Haluk Tolga İlhan, Hüseyin Turan, Gülseven Medar, Hilmi Yarayıcı ve Suavi, adil yargılanma hakkı talebi ile başladığı ölüm orucunda 100. gününü yakın zamanda geride bırakan Avukat Aytaç Ünsal’ ın en sevdiği türküyü onun için seslendirdiler. Onlara bağlamada Hakan Esgin, gitarda Özcan Erkişi, viyolada Yağmur Yılmaz , davulda Sitar Sertaç Şanlı eşlik ederken düzenlemeyi Mayki Murat Başaran yaptı.

ÇHD TV’den paylaşılan videoda müzisyenlere dayanışmaları için teşekkür edilirken dayanışmayı büyütme çağrısı yapıldı.

Çocukluğumdan beri onların avukatıyım- Av. Aytaç Ünsal

Halkın avukatlarından mahkeme heyetine: ‘Sizi açıkça itham ediyoruz’

ÇHD: Tutuklu 2 avukat açlık grevini ölüm orucuna çevirdi