Saray rejiminin kayyum saldırılarına karşı protestolar devam ediyor: “Bu böyle gitmez”

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde üçü büyükşehir olmak üzere 65 belediye kazanan HDP’nin şu ana kadar 45 belediyesine kayyım atandı. HDP’li belediyelere kayyum atanmasına tepkiler sürüyor. Birçok kentte düzenlenen eylemlerde, “Bu böyle gitmez” denildi.

DİYARBAKIR
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, kayyum saldırısına karşı HDP Sur İlçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Kayyum irade gaspıdır, asla kabul etmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı. HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ’ın yanı sıra, görevden alınan ve bir süre önce tahliye edilen Sur Belediye Eşbaşkanı Cemal Özdemir de eyleme katıldı. Polisler, eyleme 10’dan fazla kişiye izin vermedi.

HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız, kayyumlarla Kürt halkının iradesizleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Halkımızın nezdinden hiçbir meşruluğu olmayan bu anti demokratik tutumu tanımıyor, kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Kayyum gasptır. Gasp yasalar önünde suçtur. Bu suçunuzu tüm platformlarda teşhir etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama, “Berxwedan jiyan e (Direniş yaşamdır)” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla sona erdi.

ŞIRNAK
Şırnak’ın Silopi ilçesinde, HDP’li belediyelere kayyum atanması yapılan eylemle protesto edildi. HDP İlçe binası önünde yapılan eyleme HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, HDP’li belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Eylemde “Kayyum seçmen iradesine darbedir” yazılı pankart açıldı.

HDP’li Özgüneş, AKP’nin her geçen gün biraz daha eridiğini ve ülkeyi yönetemez hale geldiğini belirtti. Özgüneş, “Kürt, Arap, Süryani, işçilerin taleplerini tanımıyor. Bugün HDP 6 milyon oy aldı. Yarın 10 milyona çıkaracak bu oyu. Neden bu halkın iradesini tanımıyorsun” diye tepki gösterdi. “Bizler özgürlük, demokrasi, halkların, emekçilerin ve kadınların gücüyüz” diyen Özgüneş, bu gücün baskılarla durdurulamayacağına vurgu yaptı. Özgüneş, şöyle devam etti: “Bizler bu belediyeleri yeniden kazanacağız. Türkiye’ye demokrasi, barış ve adaleti getireceğiz. Türkiye’nin karanlığı sizlersiniz, bizler aydınlığa getireceğiz.”

URFA
HDP Urfa İl Örgütü, partilerinin yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasına ilişkin açıklama yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Emine Çetiner, “Halkın seçim iradesini ortadan kaldırarak kayyım rejimi inşa ederek, bunu kalıcı hale getirmek isteyen iktidar, HDP belediyelerinden korkuyor. Halk iradesine salgın, hak ve hukuk tanımadan kayyım atıyorlar” diye konuştu.

Açıklamaya katılan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan ise Kürt halkının seçme ve seçilme hakkını elinden alanların yargılanacağını ifade etti. Demokrasi ve insan haklarından bahsedenlerin belediyelere kayyım atadığını söyleyen Öcalan, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir zülüm yok. Darbe korkusu ile yanıp tutuşanlar, her gün Kürt halkına darbe yapıyor. Her gün zülüm etmektedirler. Kürt halkı yıllardır mücadelesini veriyor ve mücadelesini sürdürecektir. Ama sizin demokrasiden anladığınız kendinizin seçilmesidir. Halklara tahammül edemiyorsunuz. Bugün zor aygıtı elinizde tüm kurumları elinize geçirmişsiniz. Ele geçiremediğiniz HDP belediyelerine de kayyım atayarak, ele geçiriyorsunuz” diye konuştu.

Açıklama, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ve 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

ADIYAMAN
HDP’li belediyelere kayyum atanması Adıyaman’da da protesto edildi. HDP Adıyaman Merkez İlçe Eşbaşkanı Hasari Oğuz, ortak metni okuyarak, kayyumlara karşı mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.