Saray’ın ihalesine teklif yok: “Kriz sarayın bile kapısına dayanmıştır”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ihalenin iptalinin Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin en açık göstergesi olduğunu belirtirken, “Kriz sarayın bile kapısına dayanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı 6’sı yabancı lüks araç olmak üzere toplam 25 otomobili şoförleriyle birlikte kiralamak için ihale açtı. Ancak 2 ay boyunca ilanda kalan ihaleye bir tek teklif dahi gelmedi.
Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, son teklif verme tarihi 1 Temmuz 2019 olarak belirlenen ihale şartnamesine göre, 1 Ağustos 2019’dan 31 Temmuz 2022 tarihine kadar sarayın çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere 6 adet yabancı menşeli lüks otomobil, 19 adet de yerli otomobilin sürücüleriyle birlikte 36 aylığına kiralanacağı duyuruldu.

Sürücülere, asgari ücretin yüzde 39 üzerinde maaş, 130 lira yol ve 130 lira yemek parası 

Yabancı menşeli araçların 180 bin, yerli menşeli araçların ise 110 bin kilometreyi geçmemiş ve en az 2017 model olması gerektiği belirtilen şartnamede, ihale bedeline sürücülere her yıl verilecek bir takım elbise, gömlek kravat ve ayakkabı ile asgari ücretin yüzde 39 üzerinde ödenecek ücretin de dahil olduğu, sürücülere ayrıca aylık 130 lira yol ve 130 lira da yemek parası ödeneceği belirtildi.

İhale 2 ay ilanda kaldıktan sonra geri çekildi

Cumhurbaşkanlığı’nın yaklaşık 2 ay boyunca ilanda kalan kiralık araç ihalesine hiçbir kişi ya da firmadan teklif gelmedi. Bunun üzerine 25 araçlık ihalenin iptal edildiği kamuoyuna duyuruldu.

“Kriz sarayın bile kapısına dayanmıştır”

CHP Milletvekili Çakırözer, ihaleyi Meclis gündemine taşıdı. İhalenin iptal edilmesinin yaşanan ekonomik krizin en açık göstergesi olduğunu belirten Çakırözer, “Saray bile ihalesine 2 ay boyunca alıcı bulamıyor. Piyasa, bu ülkenin en üst idaresinin ihalesine alıcı olmuyor. Bu firmalarımızın içinde bulunduğu krizi gösteriyor” dedi.
Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin en açık göstergesi olduğunu belirten Çakırözer, “Kriz sarayın bile kapısına dayanmıştır” dedi. Çakırözer, “Cumhurbaşkanlığı’nın bu işi belli bir şirkete vermek istediği, şirketlerin de bunu bildiği için ihaleye teklif vermediği iddiaları konuşuluyor. Umarız bu iddialar doğru değildir. İşi yakından takip ediyoruz” dedi.