Sarı Yeleklilerin 50. hafta eylemlerinde binlerce kişi Paris sokaklarında!

Sarı Yelekliler 50. haftayı geride bıraktı. Fransa’da 17 Kasım 2018’de eylemlerine başlayan ve 50. hafta eylemlerinde Paris’te sokağa çıkan Sarı Yelekliler, bir yılı devirmekten iki hafta uzaklıkta.

Geçtiğimiz yıl ulaşım zamlarına ve yeni vergilere protesto gösterileriyle başlayan ancak Fransa’da yönetenlerin 2014’ten beri sürdürdüğü kapsamlı neo-liberal saldırılara karşı büyük bir halk hareketine dönüşmeyi başaran Sarı Yelekliler, her cumartesi çeşitli kentlerde sürdürdükleri eylemleriyle tam 50 haftayı geride bıraktı.

Sarı Yeleklilerin dünya genelinde son bir yılda ortaya çıkan sayısız halk hareketi ve ayaklanması dalgasına öncülük ettiği söylenebilir.

Bu süreçte Belçika, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde doğrudan Sarı Yelekliler biçiminde çeşitli taleplerle sokak gösterileri düzenlenirken Endonezya, Irak, Şili, Uruguay, Ekvador, Haiti, Arjantin, Kolombiya, Brezilya, Sudan, Mısır, Tunus, Cezayir, Lübnan, Katalonya gibi ülkelerde ve bölgelerde ise kitlesel ve düzenli eylemlilikler ciddi siyasal gündemler oluşturdu.

Fransa’da Sarı Yeleklilerin 16 Kasım 2019’da birinci yılı tam olarak devirecekleri eylemlerin oldukça kitlesel ve militan geçmesi bekleniyor.