Sarıgazi’de Aladağ’ı hatırlatan ihmal

Sarıgazi’de imamhatipleştirme bir saldırı olarak sürdürülürken; geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay çocuklarımızın güvenliğine dair olan endişeleri de arttırdı. Kapı görevlilerinin cuma namazında olması nedeniyle öğrenciler ezilme tehlikesi geçirdi.

Sarıgazi 60. yıl ortaokulundaki öğrencilerin velileri yaptıkları açıklamayla; “60.yıl ortaokulunda görevlilerin Cuma namazına gitmesiyle öğrenciler kilitli kaldı. Okulun çıkış saatinde kapı görevlilerinin bir süre görev yerlerinde olmamaları sonucunda kapılar açılmayınca, 2200 civarında öğrenci daracık okul bahçesinde ezilme tehlikesiyle karşılaştılar. Okul müdürünün olaya dair açıklaması olayı önemsemez bir biçimde “Görevliler namaza gitmiş” şeklinde oldu. Bu olay bize Aladağ’da yangın merdivenine çıkan kapılar açılmayıp da can veren çocuklarımızı hatırlattı. Bu ihmalden kaynaklı yaşanan izdiham ve paniğin sonunda hiçbir çocuğun zarar görmemesi sevindirici.” ifadelerini kullandı.

38 sınıf imamhatiplere verildi

Aynı okulda İmamhatipleştirme istilası bir türlü sona ermiyor. 2014’ten bu yana 2 sınıf, 3 sınıf, 4 sınıf derken 38 sınıfın misafir olarak açıldığı belirtilen İmam Hatip sınıflarına ayrılmış olduğunu belirten veliler şöyle devam etti “Sonra laboratuvar, resim sınıfı, şimdi de beden eğitiminde kullanılan alanları İmam Hatip sınıflarına tahsis etmek için okul yönetimi İlçe Milli Eğitim müdürüyle anlaşmış gözüküyor. Dün veliler olarak, çocuklarımızın kullandıkları alanların niye verildiğini sormak için okul müdürlerini görmeye gittik. Bizi içeri almak istemediler önce. Hatta konuşma esnasında velilerin resimlerini çekmeye çalışan müdür, okul aile birliği başkanının telefonu elinden almasıyla engellendi. Diğer taraftan İmam Hatip müdürü “bize spor alanı gösterin o zaman” diyor. Veliler olarak Perşembe günü İlçe Milli Eğitim’e dilekçe vermek için anlaştık. Çocuklarımızın geleceğine dokundurtmayacağız.”