SDG: ABD-Türkiye görüşmelerine dolaylı olarak dahiliz

Çoğunluğu YPG’den oluşan Suriye Demokratik Güçleri ‘güvenli bölge’ tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada ABD’nin Ankara ve Kürtler arasında ara buluculuk yaptığını söyledi, bazı detaylar paylaştı.

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ve ABD koordinasyonunda oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda belirsizlikler sürerken Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) açıklama geldi.

Deutsche Welle Türkçe’de yeer alan habere göre SDG Başkomutanı Mazlum Abdi, Türkiye ile ABD arasında yürütülen görüşmelerlerde Amerikan tarafı aracılığıyla kendi önerilerini gündeme getirdiklerini, görüşmelere dolaylı olarak dahil olduklarını dile getirdi.

“Müzakerelerin süreceği garantisi verildi”

SDG’ye yakın Hawar haber ajansına konuşan Abdi, bu yılın başından beri görüşmelerde Türk tarafının ve kendi görüşlerinin ele alındığını belirterek “Amerikalılar arabulucu rolü oynuyor” dedi ve ekledi:

“Bize Türk devletinin görüşlerini iletiyorlar, Türkiye’ye de neyi kabul ya da ret ettiğimizi söylüyorlar. Aynı zamanda bizim vizyonumuzu Türk devletine anlatıyor, Türkiye’nin neyi kabul edip neyi etmediğini bize iletiyorlar.

“Bu şekilde gidiyor. Son görüşmelerde müzakerelerin süreceği garantisi verildi.

“Türk uçaklarını kabul etmeyiz”

Türkiye’nin bölgenin hava sahasını kullanma önerisini kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini söyleyen Abdi, bu durumda diğer bölgelerin de tehlike altında olacağını, bunu kendi askeri güçlerine karşı tehdit olarak gördüklerini kaydetti.

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların bölgeye yerleştirilmesi konusunda kuzeydoğu Suriyelilerin dönüşüne karşı olmadıklarını ve bunun anlaşmanın bir parçası olduğunu belirten Abdi, ekledi:

“El Nusra, IŞİD ve terör çetelerinin saflarındaki kişilerin ise yargılanmak üzere dönebileceklerini ve yasal statüleri belirlendikten sonra hayatlarına devam edebileceklerini.”