SDG Genel Komutanı Ebdî: Ateşkes sadece Girê Spi ve Serêkaniyê için geçerli

Kuzey ve Doğu Suriye operasyonuna yönelik  yapılan ateşkes açıklamalarına ilişkin konuşan SGD Genel Komutanı Mazlum  Ebdî,“Ateşkes savaşın sürdüğü Girê Spi ve Serêkaniyê arasındaki alanlar için geçerli. Diğer bölgeler için bir görüşme olmadı. Güçlerimiz halen kendi yerlerindeler” ifadelerini kullandı.

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdî, ABD ve Türkiye arasında Kuzey ve Doğu Suriye operasyonuna yönelik görüşmeler ardından yapılan ateşkes açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Üç gündür konu hakkında görüşmeler gerçekleştirildiğini söyleyen Ebdî, gelişmelerden haberdar olduklarını ve ABD Başkanı Trump’ın kendisinin bu konuyla ilgilendiğini ve bunun için Erdoğan’a mektup gönderdiğini belirtti.

‘Ateşkes Gire Spi ve Serekaniye için geçerlidir’

Ebdî devamla, “Halkımız bilmeli bu ateşkes savaşın yürüdüğü Girê Spi ve Serêkaniyê arasındaki alanlar için geçerlidir. Burada yüzlerce sivil katledildi, binlerce insan göç ettirildi. Biz de bu ateşkesi kabul ettik. Bu ateşkes sonuca ulaşsın diye biz de QSD olarak elimizden geleni yapacağız. Bu ateşkesin sorumlu ve uygulanmasından sorumlu olan taraf ABD’dir. Halkımızın yerlerine dönmesi sağlanmalıdır. İşgalci güçlerin amaçları gerçekleşmemeli. Diğer bölgeler için bir görüşme olmadı. Güçlerimiz halen kendi yerlerindeler” dedi.

‘Ateşkes QSD savaşçılarının sonucudur’

Ateşkesin QSD ve halkın direnişinin bir sonucu olduğunun altını çizen Ebdî,“Bu ateşkes direnişimizin, kahramanca mücadele eden QSD’nin Kürt, Arap, Süryani savaşçıların sonucudur. Yine mücadele eden tüm halkların, halkımıza destek veren tüm devletlerin mücadelesinin sonucudur. Bunun için bize destek veren, T.C saldırılarını durdurması için baskı yapan, direnişlerini Serekaniyê’de sürdüren tüm arkadaşlarımızı selamlıyoruz. Bu bir başlangıç, T.C işgalciliği böyle durmayacaktır. Halkımız, siyasi güçlerimiz mücadeleyi geliştirmeli, Kürt siyasi güçleri birliklerini geliştirmeli, güçlendirmelidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: M.A