Şebnem Korur Fincancı: Kimyasal silah iddiaları incelensin

TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’nin, işgal operasyonu yürüttüğü Serekaniye’de (Resulayn) kimyasal silah kullandığına dair iddiaların incelenmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde 9 Ekim tarihinde bir işgal operasyonu başlatmış, direnişin uzun süre kırılamadığı Serekaniye’de SDG ile şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Bölgede inceleme yapan bağımsız kuruluşlar ve SDG’ye yakın kaynaklar Türkiye’nin çatışma sürecinde kimyasal silah ve yasaklı envanter kullandığı iddialarını gündeme getirmişti.

TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da konuya ilişkin bir açıklama yaparak, “Adli bilimler alanında uzmanların savaş bölgesine giderek, muayene yapması ve örneklerini alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Fincancı, Suriye Gelecek Partisi Genel Sekteri Hevrin Xelef’in ölümünün de araştırılması gerektiğini söyledi. Hevrin Xelef’in ÖSO çeteleri tarafından suikast ile öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Ekolojist Koray Türkay da “Bütün silahlar, bütün bombalar doğaya, çevreye ve ekolojiye büyük zarar vermektedir. Savaş ekolojik yıkım ve ekolojik katliamdır. Toprağın zehirlenmesi, telafisi mümkün olmayan sorunları açığa çıkarır. Bu anlamda Kuzey ve Doğu Suriye’de gerçekleşen operasyonlar, uzun vadede ciddi sağlık sorunları yaratacaktır” ifadelerini kullandı.