“Sendikal hakları kazanana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz!”

"Sendikal hakları kazanana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz!"

Sarıyer Belediyesi işçileri yemek ücretleri ve sendikal hakları için mücadele edeceklerini ifade etti. 

İşçi Gazetesi, Sarıyer Belediyesi İşçileri’nin yaptığı açıklamayı sosyal medya hesaplarından duyurdu. Yapılan açıklamada yemek parasının çok düşük miktarda olduğu vurgulanırken, sendikal taleplerinin yok sayıldığı belirtildi. 2 yıla yakın süren mücadele ettiklerini vurgulayan işçilerin yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

Bizler 2018 nisan ayından bu yana Sarıyer Belediyesinde çalışıyoruz. Bu tarihten bu yana haklarımız tırpanlanmakta, emeğimizin karşılığı verilmemektedir. Bizlere günlük 5 lira gibi komik rakamda yemek parası verilirken, kendileri belediyenin yemekhanesinde 4 çeşit yemek yiyebiliyorlar. Yol parası verilmiyor. Kendi cebimizden para vererek çalıştığımız bölgelere gidiyoruz. Brüt uygulaması yalanı ile yakacak parasında da kesinti uygulanıyor. Chp genel başkanının seçimden önce “benim belediyelerimde asgari ücret net 2200 olacak” dediği halde bu uygulama hiç bir zaman gerçekleşmedi. Sosyal demokrat belediyecilik deyip kendini paralayanlar, sıra işçinin hakkına gelince en kral kapitalist kesiliyorlar.
Sendikal talepler yok saylıyor. Bu da yetmezmiş gibi belediyenin yetki itirazı yapmasından kaynaklı Genel iş ile arasında mahkeme süreci devam ediyor. Sarbel yetkililerinin mahkemeye gitmemesinden mahkeme günü 6 subat tarihine ertelenmiştir. Bu da şunu gösteriyor ki bizim istediğimiz haklarımızı vermemek için her türlü sahtekarlığı yapmaya devam edecekler.
Belediyenin saldırı ve tehditlerine karşı sendikal hak kazanana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Bunun ilgili belediyenin tehditlerine boyun eğmeyeceğiz.
Biz 2 yıla yakın süredir mücadelesini sürdürdüğümüz taleplerimizin peşindeyiz alana kadar mücadele edeceğiz.

Sarıyer Belediyesi İşçileri