Şili’de başkentte düzenlenen yürüyüşe 1 milyon insan katıldı

Şili’de hükümetin reform adımlarına rağmen toplumsal eşitsizliğe öfkeli halkın eylemleri sonlanmıyor. Dün başkent Santiago’daki barışçı yürüyüşe yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı açıklandı.

Şili’nin başkenti Santiago’daki yürüyüşe 1 milyon kişi katıldı.

Bu ülke nüfusunun yüzde 5’ine denk düşüyor.

Kentte kilometrelerce yürüyen eylemciler arasında öğrenciler, işçiler ve aileler yer aldı.

Tencere tavalara vurup ıslıklar çalan eylemciler Şili bayrakları ve değişim isteğinin yer aldığı dövizler taşıdı.

AFP’ye konuşan 38 yaşındaki bir eylemci “Adalet, dürüstlük ve etik bir hükümet istiyoruz” dedi.

Birçok eylemci Devlet Başkanı Pinera’nın istifasını istedi.

Barışçı eyleme yaklaşık 1 milyon eylemcinin katıldığını duyuran Santiago Belediye Başkanı Karla Rubilar, Twitter’dan yazdığı mesajında eylemcilerin ‘Yeni bir Şili rüyasını temsil ettiğini” söyledi.

Rubilar, “Tüm Şili burada yürüyor” ifadelerini kullandı.

Karla Rubilar Barahona

@KarlaEnAccion

Chile hoy vive una jornada histórica. La RM es protagonista de una pacífica marcha de cerca de 1 millón de personas que representan el sueño de un Chile nuevo, de forma transversal sin distinción. Más diálogo y marchas pacíficas requiere nuestro país ❤! 💪

Yerleştirilmiş video

17,2 B kişi bunun hakkında konuşuyor

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da Twitter’dan paylaştığı mesajında hükümetin ‘mesajı aldığını’ söyledi.

Pinera “Hepimiz değiştik. Şilililerin daha adil ve birleşmiş bir ülke talep ettiği bugünkü barışçı ve neşeli yürüyüş, gelecek için umut dolu yollar açıyor” dedi.

Sebastian Piñera

@sebastianpinera

La multitudinaria,alegre y pacífica marcha hoy,donde los chilenos piden un Chile más justo y solidario,abre grandes caminos de futuro y esperanza.Todos hemos escuchado el mensaje.Todos hemos cambiado.Con unidad y ayuda de Dios,recorreremos el camino a ese Chile mejor para todos

42,4 B kişi bunun hakkında konuşuyor

Dün Santiago’nun yanı sıra diğer önemli kentlerde de binlerce kişi sokağa çıktı.

Sahil kenti Valparaiso’da ise eylemciler kongre binasına girmeye çalışınca polis, binadaki milletvekilleri ve çalışanları tahliye etti.

Polis toplanan yüzlerce eylemciye göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Pinera yönetimi eylemleri bastırmak için asgari ücreti ve en düşük memur maaşlarını artırmış, metro zammını geri çekmiş ve elektriğe yapılan yüzde 9.2’lik zammı gelecek yılın sonuna kadar ertelemişti.

En düşük emekli maaşına da 150 dolarlık bir artış getirilmişti.

Ancak bu önlemler eylemleri sonlandıramadı. Ülkedeki eylemciler ilaçların, su hizmetinin ve diğer temel hizmetlerin pahalılığından şikayetçi.

Eylemler sırasında kundaklama ve yağma olayları da yaşanmıştı.  Eylemlerin başladığı zamandan bu yana 19 kişi hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı, binlerce kişi gözaltına alındı.

Hükümet eylemler nedeniyle ülkenin 16 bölgesinden 12’sinde gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Ayrıca OHAL ilanı nedeniyle Diktatör Pinochet’ten beri ilk kez ordu Santiago ve diğer kentlerde sokağa inmişti.

Ülkede iktidara geçen sene gelen Devlet Başkanı Pinera daha önce 2010’dan 2014’e kadar ülkeyi yönetmişti. Eylemcilerin hedefindeki Pinera 2.8 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin insanlarından biri.