Sivas’ta yüzbinlerce ağaç kesilecek

Kazdağları’nda direniş sürerken, bu kez Sivas altın için talan edilecek.

Çanakkale’deki Kazdağları’nda doğayı talan ederek açılacak altın madenine karşı günlerdir halkın direnişi sürerken, altın için bu kez de Sivas’ta yabancı şirketler altın çıkarma çalışmalarına başlayacak. Kuruluş yeri İngiliz Virjin Adaları olan EBX Madencilik 2015 yılında adım attığı Sivas’ta, Koyulhisar Sisorata (Sis orta) bölgesinin Güzelyurt köyünde Çevre Bakanlığınca ÇED olumludur kararının ardından altın maden sahasında çalışmaya başlanacağı açıklanırken, en son kapasite artışı istendiği ve siyanürle zenginleştirme yapılacağı duyuruldu. Önümüzdeki günlerde ağaç kesiminin başlayacağı bölgedeki köylüler ise isyan ediyor. İlk etapta 5 bin ağacın kesileceğini söyleyen yetkililer proje tamamen başlayana kadar 20 bin ağaç kesileceği belirtiliyor olmasına karşı bu sayının yüzbinleri bulacağı ve yaklaşık 1300 hektarlık bölgedeki Evliya Tepesi’ndeki tüm ağaçların kesileceği ifade ediliyor.

12 köy maden sahasında

Maden sahasının hazırlanıp topraktan cevherin ayrıştılmasının başlamasıyla birlikte bölge siyanürle tanışacak. Bölgede yaşayan yurttaşlar tedirginlik içinde. Yerleşim yerlerinin yanı başında siyanür havuzları ortaya çıkacak. Sivas Koyulhisar Sis orta bölgesinde 40 yüksek oranda, 150 köy madenden etkileneceği ifade ediliyor. Madenden direk olarak etkilenecek köylerin başında Güzelyurt köyü olmak üzere Yenice köyü, Kızılelma köyü, Kavacık köyü, Küplüce köyü, Aksu köyü, Ballıca köyü, Çandır köyü, Gümüşlü köyü, Kale (Siskale) köyü, Kurşunlu köyü, Ortakent köyü olacağı belirtiliyor. Projeden en çok etkilenecek bir diğer yer ise Melet Irmağı.

Melet Irmağı tehdit altında

Melet ırmağı Mesudiye’den geçerek Ordu üzerinden Karadeniz’e karışıyor. Projeden yalnızca maden sahası olan bölge değil, Melet Irmağı üzerindeki tüm köyler ve Karadeniz siyanürden etkilenecek alanlar. Yüzlerce hayvanın yerinden olacağı ve binlerce bitki türünün yok olacağı bir proje, Melet Irmağı’nda yaşayan tüm su canlıları etkilenirken, proje alanı içerisinde mahalleler ve piknik alanlarının olması dikkat çekiyor. ÇED sürecinde köy muhtarını mahkemeye veren İngiliz şirket gözdağı vererek bölge halkının ses çıkarmasını engellemeye çalışmıştı.