Soma’lı madencilerin direnişi 14. gününde… ‘Haklarımızı almadan geri dönmeyeceğiz’

Kıdem tazminatları ve emeklilik hakları için Soma’dan Ankara’ya yürümek isteyen madencilerin, Kırkağaç’ta engellenmesi üzerine başlattıkları ‘yolu açın’ direnişi devam ediyor.

Soma’da resmi açıklamayla 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamın ardından, kıdem tazminatları ve emeklilik hakları verilmeden işten atılan işçilerin hakları için başlattığı mücadele sürüyor. Katliamın üzerinden geçen 5 yıl gibi uzun bir süreye, verilen sözlere ve mahkeme kararına rağmen hakları verilmeyen işçiler, 5 Ekim’de Ankara’ya yürüme kararı almıştı.

Kuruluşunu geçtiğimiz yıl tamamlayan Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde Soma’dan Ankara’ya yürüme kararı alan işçilerin yürüyüşü jandarma güçleri tarafından Kırkağaç ilçesi girişinde kesilmiş, hukuksuz biçimde engellenmişti.

‘Haklarımızı almadan geri dönmeyeceğiz’ kararı alan Soma madencilerini İşçi Gazetesi, 12’nci gününde ziyaret etti.

Gazete muhabirlerine yaşadıkları süreci anlatan işçiler, arkalarındaki 3500 dolayında Soma madencisi, aileleri ve Manisa/Balıkesir ilçelerini kapsayan bölge halkı başta olmak üzere, ülke çapında duyarlı büyük bir kitlenin kendilerini desteklediklerinin bilincindeler.

Bununla birlikte, hakları için yola çıkanlar olarak her şeyden önce kendi güç ve örgütlü duruşlarını asas aldıklarını belirten işçiler, sendikalarıyla beraber çıktıları bu yoldan kazanarak geri döneceklerine inanıyorlar.

İşçiler ve sendikacı arkadaşların aktardığı bilgilere göre, yürüyüş eylemi Ankara’daki karar vericileri sıkıştırmış durumda.

Sendika yöneticisi, sendika avukatı ve işçilerden oluşan beş kişilik bir heyet 9 Ekim’de aldıkları davet üzerine Ankara’ya gitmişlerdi. Burada hükümetin konuyla ilgili yetkilileri ve mecliste grubu bulunan
bütün partilerle görüşen işçi heyeti olumlu sonuçlarla geri dönmüştü.

“Haklarımızı, uğradığımız haksızlıkları, gerçek neyse belgeleriyle döktük önlerine. Bizi haksız çıkarmaya çalışan TKİ avukatı da susmak zorunda kaldı. Bize hak verdiler. Maruz kaldığımız mağduriyeti gidereceklerini söylediler” diye anlattı işçiler.

İhtiyaç duyulan belgelerin de tamamlanarak getirileceği ikinci bir görüşme tarihi belirlenmiş. İşçiler, 17 Ekim sabahı görüşme için Ankara’ya gittiler.

Sonuç alınması beklenen görüşme tarihi ise 22 Ekim. Sendikadan arkadaşlar ve işçiler, 22’sinde çıkacak sonuca göre tekrar değerlendirme yapacaklarını, ne yapacaklarına, nasıl yapacaklarına dair kararın buradan çıkacağını belirttiler.

Net olan şu: ‘Haklarımızı almadan bu kavga bitmez’ diyorlar.

İşçi Gazetesi / 17 Ekim 2019