Soylu, kayyum atamalarını “Devlet olarak görevimiz budur” diyerek savundu

HDP’li 3 belediyeye kayyum atanmasından bir gün sonra ilk açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kayyum atamalarına ilişkin “Devlet olarak görevimiz budur” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili bir gün sonra açıklama yaptı.

“Tam anlamıyla devlete kafa tutmak”

Soylu, “Hukukun ve demokrasinin en temel görevi, milletin verdiği temiz oyları teröre istismar ettirmemektir. Terörle demokrasi arasına bir meşru kanal açmaya çalışanlar sorumsuzluk işlemektedirler. Bizim devlet olarak görevimiz budur. Bundan yoksun kalırsak ne demokrasi ne devlet ne hukuk kalır” dedi.
“Bizim teröre müsamaha göstermemizi bekleyenler yanılır. Terörü ve terörizmi özellikle halkın helal oylarıyla belediyelerde merkez haline getirmeye çalışanlara da devletin, kuralların, hukukun ve Anayasa’nın sessiz kalmasını beklemek son derece yanlıştır.” 
Türkiye’nin belediyeler üzerinden “terörün merkezi” haline getirilmeye çalışıldığını savunan Soylu, “Buna kurallar, anayasa, belediye kanunları bir cevap verdi, ‘Bir daha bunu tekrarlamayın’ dedi. Fakat hem demokrasiye hem hukuka halel getirmek isteyenler, kelimenin tam anlamıyla devlete kafa tutmaktadırlar, demokrasimizi istismar etmektedirler, milletin helal oylarına leke sürmektedirler.”