Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan gönüllüler Eceabat yangınını söndürmeye gitti

Kaz Dağlarına yapılması planlanan altın madeni için çadırlarla nöbet tutan çevre gönülleri Çanakkale Eceabat’da devam eden orman yangınının söndürme çalışmalarına katılmaya gitti

Kaz Dağları’nda Alamos Gold maden şirketinin doğa kıyımına karşı “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi 17’nci gününde devam ediyor. Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyüne yaklaşık 2 buçuk kilometre uzaklıkta olan arazide çıkan orman yangınına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamayı, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu’ndan Doğan Ateş okudu.

 Doğanın kurban edilmediği…

Kanadalı Alamos Gold şirketi ve onun yerli işbirlikçisinin Kirazlı-Balaban’daki madencilik faaliyetlerine ve işgallerine son verinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Ateş, dün gece saat 22.30 sıralarında Eceabat ilçesi Behramlı köyü yakınlarında çıkan orman yangını herkesin yüreğini dağladığını söyledi. Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan çevre gönüllülerinden oluşan bir ekibin yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gidileceklerini belirten Ateş, “Sevginin, barışın, adaletin egemen olduğu bir ülke ve dünya olması dileğiyle Kurban Bayramı’nızı kutlar; doğanın, çevrenin, ormanların ve ağaçların kurban edilmediği nice bayramlar diliyorum” dedi.

Birlikte görev alacaklar

Çanakkale Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ise, Gelibolu’daki yangına dün akşam 6 belediye aracıyla müdahale edildiğini belirtti. Yangın bölgesindeki bilgileri aktaran Mutluay, yangının kontrol altına alındığını, ancak rüzgardan kaynaklı yangının yayılma riskinin devam ettiğini kaydetti. “Su ve Vicdan Nöbet” sürecini takip edeceklerini söyleyen Mutluay, alanda bulunan çevre gönülleriyle birlikte yangının söndürülmesinde görev alacaklarını kaydetti.