Sudan’da kadınların taşlanmasına, idamına izin veren yasa feshedildi

Kadınların sokakta satış yapması, eşleri veya akrabaları olmayan erkeklerle arkadaş olması ve saçlarını örtmemesi gibi “kamu düzeni kanunları” feshedildi.

Sudan eski devlet başkanı Ömer Beşir döneminde kadınların davranışını kontrol etmek için kullanılan çok sayıda “kamu düzeni kanunu” artık feshedildi. Yasaklı faaliyetler arasında kadınların sokakta satış yapması, eşleri veya akrabaları olmayan erkeklerle arkadaş olması ve saçlarını örtmemesi de yer alıyordu.

Independent Türkçe’nin haberine göre; Ülkenin geçici başbakanı Abdullah Hamduk Twitter’da kararı açıkladı ve şu ifadeleri kullandı.

“Yasanın kaldırılmasını ülkemde bu kanunun uygulanmasından kaynaklanan zulme katlanan kadınlara ve gençlere ithaf ediyorum”

“Kamu Düzeni Yasası’nın geçiş hükümetince feshedilmesi bana, protestolardan birinde duvarı tırmanmasına yardım eden genç adamın sırtına çıkan cesur genç kadının görüntüsünü hatırlatıyor. O an, genç erkek ve kadınlarının birbirine ateş hattından geçmeye yardım ettiği, asla yenilmeyecek bir ulusun zaferinin damgası ve sağlığının göstergesiydi. Bu yasa sömürü, aşağılama ve hak ihlali aracı olarak kullanılmasıyla kötü bir nam salmış. Pek çoğu bu yasayı finansal ve psikolojik sömürü için kullandı. Bu sürede birçok kadın ve genç sahip oldukları şeylerden yoksun bırakılmaya ve unutulmayacak zarara katlandı. Yasanın kaldırılmasını ülkemde bu kanunun uygulanmasından kaynaklanan zulme katlanan kadınlara ve gençlere ithaf ediyorum.”

1989’dan bu yana iktidarda olan Beşir, kadınların öncülük ettiği ülke çapındaki yaygın gösterilerin sonucunda nisan ayında devrilmesinden bu yana tutuklu. Sudan’da gösteriler geçen aralıkta ekmek fiyatının üç katına çıkması, içinde nakit bulunmayan ATM’ler ve yakıt ödeneklerindeki kesintiye tepki olarak başlamıştı.

Afrika Boynuzu Stratejik Kadın Girişimi (Strategic Initiative for Women in the Horn of Africa) ve Redress Vakfı’nın 2017’de yayımladığı bir rapor yürürlükten yeni kaldırılan yasaları “kadınları kamusal hayata aktif katılımdan dışlamak ve sindirmek için tasarlanmış” yasal ve ahlaki kuralların bir birleşimi diye tanımlamıştı.

“Güvenlik güçlerince kadınların aktivizmini bastırmak için özel olarak kullanılırdı”

Birleşik Krallık’ta yaşayan Sudanlı spiker Ahmet Kaballo konuya ilişkin, “Bu yasalar kadın hak ve özgürlüklerini bastırma araçlarıydı ama sık sık Sudan’da siyasi aktivizmi gereken her şekilde ezmesi için cesaretlendirilmiş güvenlik güçlerince kadınların aktivizmini bastırmak için özel olarak kullanılırdı. Aynı zamanda çizginin dışına çıkan kadınları küçük düşürmek ve sömürmek için aile reislerince de kullanılırdı. Bu yüzden bu politikanın tersine çevrilmesi kesinlikle ileri bir adım ama sonraki adım bu tarz yasaların en başta meyve vermesine izin veren tutumları ele almak olmalı” şeklinde konuştu.

Sudanlı kadınlar için bir direniş sembolü

Sudan’ın başkenti Hartum’da çekilmiş fotoğraf kısa sürede uzun zamandır kadınlara uyguladığı sistematik baskıyla tanınan ülkedeki Sudanlı kadınlar için bir direniş sembolüne dönüşmüştü. Bahsi geçen fotoğrafta, 22 yaşındaki Alaa Salah kalabalığa slogan atarken öncülük ettiği sırada kolunu kaldırırken ve kalabalık da onun kelimelerini tekrar ederken görülebilir.