Şule Çet davası: Karar açıklanması bekleniyor

Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davanın 6. duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Mahkeme heyetinin karar açıklaması bekleniyor.

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in Ankara’da Yelken Plaza’nın 20. katından şüpheli şekilde ‘düşerek’ yaşamını yitirmesine ilişkin davanın 6. duruşması Ankara Adliyesi 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Duruşmayı çok sayıda kadın örgütü, siyasi parti ve diğer kitle örgütlerinin yanı sıra öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Hoş da takip ediyor.

Davanın geçen duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı sanıklardan Çağatay Aksu’nun “kasten öldürme” suçundan müebbet ve “cinsel saldırı” ile “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçundan 39 yıla, Berk Akand’ın ise bütün bu suçlara yardımdan 31 yıla kadar hapsini istemişti. Bugünkü duruşmada karar açıklanması bekleniyor.

SANIK AVUKATI AKSU İÇİN BERAAT TALEP ETTİ

Sanık avukatı Levent Ekmen, “Delil yetesizliğinden değil, bu suç oluşmadığı için beraat talep ediyoruz. Zaten ortada suça ait delil de yok” dedi ve tahliyesini talep etti.

SANIK AVUKATI ŞULE ÇET’İ DİRENMEMEKLE SUÇLADI

Sanık Çağatay Aksu’nun avukatı Levent Ekmen, “Ne yazık ki delillerin yok sayıldığı, olan delillerin de zorlamayla oluştuğu görülüyor. Mütaala ve dosya ise ihtimallerden ibaret. Tüm raporlar Şule’nin cinsel saldırıya uğradığını doğrulamıyor. Adli tıp raporuna da bakıldığında bir şey tespit edilemiyor. Aslında dosyada mevcut tek delil Şule’nin Lilia’ya attığı mesajlar. Rıfkı’ya ‘Beni salmıyor’ diye mesaj atıyor. Üç yüz beş yüz kişinin arasında nasıl zorla tutulacak ve gidemiyor? Şule’nin burada attığı mesaj doğru değil. Olay yeri inceleme raporlarında da hiçbir şey yok. Bu kızın cep telefonu bütün olay sırasında yanında. Nasıl alıkoyma oluyor bu? Biz bir sürü yorum yaparız, ya birilerine nispet yapmak için ya ertesi gün erkek arkadaşına göstermek için attı mesajları” dedi.

“Burada delil karartmak mümkün değil” iddisını öne süren Ekmen, tek kişinin pencereden Şule Çet’i atmasının mümkün olmayacağını ve hiçbir yerde parmak izinin olmadığını söyleyerek şöyle kunuştu:

“Bir insan nasıl direnmez, kurbanlık koyunlar bile kaçmaya çalışıyor. Cinayet de cinsel suç da bu şekilde işlenmez. Kurgularla bir insana ceza verilmez. Masumiyet karnesi de göz önüne alınarak kesin somut delillerle vicdanlarına göre mahkeme karar verir. Ne tecavüz ne alıkoyma ne de cinayete ait delil yoktur.”

BERK AKAND: BİR SİZE BİR SAVCIYA YARDIM ETTİM

Sanık Berk Akand “Benle ilgili en ufak bir şüpheniz varsa sorun söyleyim. Ben bu davada bir size bir savcıya yardım ettim. Kendime bile yardım etmedim” dedi.

ÇAĞATAY AKSU: ŞULE’NİN HAKKI VAR DA BENİM YOK MU?

Aksu, Şule Çet’in telefonlarından avukatları aracılığıyla görüşmelerin silindiğini ve delillerin yok edildiğini iddia etti.

O gece yaşananlara dair “Tuğlaları tek tek yerine koyacağım” diyen Aksu, bilirkişi raporlarının gerçekle ilgisi olmadığını ve mahkeme heyetini yanıltmak üzere kurulduğunu ve delillerin olmadığını savundu.

Aksu, “Olay yeri inceleme bile eşyalara bakma gereği duymamış, bunlar suç delili diyor. Ben her şeyi söyledim. Bizi suçsuz yere ifade alınırken dövdüler. Erkek arkadaşı Furkan buraya geldi terbiyesizlik yaptı gitti. Ben suçsuz yere ceza alamam, madem öyle asın beni. Burada savunmamı bile yapamadım. Tamam medya baskısı var da bir insanı müebbet yatıramazsınız. Şule’nin hakkı var da benim yok mu? Ailemin de benim de boğazıma geldi. Tekrar gözden geçirmenizi talep ediyorum, bir tane yalan söylemedim. Ailesinden sonra Şule’ye en çok ben üzüldüm. Ben sizin vicdanınıza çok güveniyorum. Beratimi talep ediyorum” dedi.

ÇAĞATAY AKSU SAVUNMA YAPIYOR: SUÇLUYSAM ASIN

Sanık Çağatay Aksu, savunma yapmaya başladı. Aksu, “Neden tutuklandığımı ve neden yargılandığımı bilmiyorum. Sinir krizleri geçiriyorum. Şule’ye dokunmadım, tecavüz etmedim, cinsel ilişkiye girmedim. Sahte otopsi raporları ile bizi suçladılar. A4 parçaları, yalan sosyal medya haberleri ile biz tutuklanmak zorunda kaldık. Sosyal medyada halk galeyana getirildi. Suçluysam istediğiniz yerde beni asın” dedi.

10:45

ÇET AİLESİ: ŞİKAYETÇİYİZŞule Çet’in abisi Şenol Çet ve babası İsmail Çet sanıklardan şikayetçi olduklarını ifade etti.

10:30

DURUŞMA ÖNCESİ KADINLARDAN ADALET TALEBİ

Şule Çet davasının 6. duruşması öncesi Ankara Adliyesi önünde adalet talebi haykrıldı. Ankara Kadın Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasında “Gerçek adaleti istiyor, yaşamlarımızı savunuyoruz” denildi.

Platform adına açıklamayı okuyan Aysun Gençtanır, şunları söyledi:

“Her duruşmada intihar gibi gösterilmeye çalışılan bu cinayetin artık kapatılacak, örtülecek bir tarafı kalmamıştır. Delilleri yok eden, tecavüzü ve cinayeti örtmeye çalışan erkek yargı bugüne kadar mahkeme salonlarında Şule’nin bekaretini, yaşam tarzını, psikolojisini, ilişkisini, maddi durumunu yargıladı. ‘Şule gezen tozan bir tipti, aldığı para yaşam tarzına yetmiyordu’ diyerek tecavüzcü katil Çağatay Aksu, Berk Akand aklanmaya çalıştı.

Katil Çağatay Aksu’nun, katil Berk Akand’a yazdığı mektupta ‘ya beraber batarız ya beraber çıkarız’ sözleri cinayetin iş birliğiyle yapıldığının ispatıdır. Yine söz konusu olan mektupta ‘rehber kaydına Şule yazacaksın, sol üstte bir fotoğrafını koyacaksın sonra da elveda, kendinize iyi bakın yazacaksın ekran resmini alıp dosyaya koyacaksın zaten Şule’nin telefonu açılmıyor’ diyen katil Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın bu cinayeti nasıl intihar olarak göstermeye çalıştıklarının bir diğer ispatıdır.

5 duruşmadır parayla rapor hazırlatan avukatlar ve katiller Şule’yi yargılayarak cinayeti, tecavüzü örtmeye çalıştılar. Bugün görülecek olan 6. duruşmada gerçek adalet yerini bulsun istiyoruz. Gerçek adaleti istiyor, yaşamlarımızı savunuyoruz.

Katilleri aklamaya çalışan, iyi hal indirimleri veren erkek egemen sistemin peşindeyiz. Bugün bu duruşmada çıkacak olan kararın takipçisiyiz. Bundan sonra bu salonlarda katledilen kadınların yaşam tarzı değil, katillerin kendisi yargılanıncaya dek adliye salonlarını da sokakları da ‘erkek adalet değil gerçek adalet’ diyerek doldurmaya devam edeceğiz.”