Şule Çet davasında 5’inci duruşma başladı

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek yaşamını yitirdiği iddia edilen üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin açılan davanın beşinci duruşması Ankara Adliyesi’nde görülmeye başlandı. Çet’in eski erkek arkadaşı dinlendi.

Ankara’da 29 Mayıs 2018’de şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin açılan davanın beşinci duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın mahkeme salonunda hazır bulunduğu beşinci duruşmada savcılığın karara ilişkin mütalaasını açıklaması bekleniyor.

Sanık ailesinin hazırladığı rapora karşı suç duyurusu

“Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet”, “Adalet İçin Ses Ver” ve “Şule’nin Sesiyiz Hayatın İçindeyiz” pankartları eşliğinde duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, sanık Çağatay Aksu’nun ailesi tarafından gazetecileri ve kadın örgütü temsilcilerini hedef alan ve milletvekillerine gönderilen 141 sayfalık rapora tepki gösterdiler. Rapor hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden kadınların açıklamasında, “Kadın cinayetlerini durdurana kadar mücadele edeceğiz” denildi.

Şule çet’in eski erkek arkadaşı dinlendi

Şule Çet’in eski erkek arkadaşı Muhammet Furkan beşinci duruşmada tanık olarak dinlendi. Şule Çet ile bir buçuk yıllık ilişkileri olduğunu belirten Furkan, “Çok kavgamız yoktu. Son bir kaç ayda ben sabahları okula akşamları işe gidiyordum. O da öyleydi. Son yüzyüze görüşmemiz ölümünden 3-4 gün önce oldu. Sanıklarla görüşeceğini söylemişti. Olay günü yedi sekiz civarı telefonla görüştük. Ben rahatsızdım, beni aramıştı. İş görüşmesine gideceğini bilmiyordum. Benden gizlediğinden değil iki üç gün öncesinden biliyordum. Sabah 11’de beni Şule’nin arkadaşı aradı. Ev arkadaşını aradım ilk başta net bir şey söylemedi” diye konuştu.

Sanık avukatlarının kendisine ilişkin iddiaları olduğunu belirten Furkan, “Utanarak söylüyorum Şule’yle cinsel birlikteliğimiz vardı. Tahmini sekiz dokuz gün önceydi. Utanarak söylüyorum aramızda hiçbir şekilde ters ilişki söz konusu dahi olmadı” dedi.

Mahkeme heyetinin, “Psikolojisi nasıldı” sorusu üzerine Furkan, “Psikolojisi çok iyiydi. Benim gördüğüm bir sıkıntısı yoktu. Benimle birlikte olduğunda psikolojik rahatsızlık için gitmedi” dedi.

Sanık Berk Akand’ın avukatı Hüseyin Ayan, “Birinin sarkıtılmış fotoğrafını Instagram’da paylaşmışsın. Nedeni nedir?” sorusu üzerine Çağatay Furkan, “Şule’nin, sanıkların psikolojisi konuşuldu. Benim psikolojim konuşulmadı. Ben okulumu bıraktım. Ben sarhoş olduğumda böyle bir fotoğraf çektirmişim. Altı ay sonra çekilen fotoğraf” diye konuştu.

Sanık avukatı Hüseyin Ayan, “Şule ile o gece ne mesajlaştın” diye sordu. Furkan ise şunları söyledi, “ Son telefonla görüşmemizden sonra hatırlamıyorum net, uyudun mu yazmıştım, iyi geceler yazdı, saat gece 23.00’den önceydi. Rahatsızdım ve erken yatmıştım” yanıtını verdi.

‘Şule’nin orada olduğundan haberim yoktu’

Sanık Çağatay Ulusoy, “Beyefendi muhtemelen yalan söylüyor. Bizim Şule ile aramızda iş konuşması geçmedi. Şule kafasında böyle bir şey mi kurmuş da iki üç gün öncesinde paylaşmış. Furkan öğrendi, geliyor, diye mesajı var Lilya’nın Şule’ye” dedi. Furkan ise, “Olay akşamı görüşmedim. Şule’nin orada olduğundan haberim yoktu” yanıtını verdi.

Furkan’ın yanıtı üzerine sanık Aksu, “Şule maaşını nasıl alıyordu?” diye sordu. Furkan’ın “Hatırlamıyorum, haftalık sanırım” sözü üzerine sanık Aksu, “Bu nasıl ilişki” dedi. Sanık Çağatay Aksu’ya tepkiler yükseldi.

Sanıklar birbiriyle mektuplaşmış

Mağdur avukatı Onur Tatar duruşma öncesi kendilerine sanık avukatları tarafından mektup ulaştırıldığını belirterek, “Mektuplar Çağatay Aksu’nun aynı suçtan yargılandığı Berk Akand’a yazdığı iddia edilen mektuplar. Çağatay Aksu ve Berk Akand mektuplara baksın” dedi.

“Neden mektup yazma ihtiyacı hissettiniz karşılıklı?” sorusuna sanık Çağatay Aksu, “Başından beri görüşemiyorduk. Dosyalar bana geliyordu. Ben sadece dosyaya gelen evrakları Berk’e aktarıyordum” dedi. Berk Akand ise “Çağatay görüştüğümüzde vermişti. Çağatay bana bir şeylerden bahsediyordum. Buraya gelirken veriyordu” yanıtını verdi.

Mağdur avukatı Tatar sanık Çağatay Aksu’ya, “Bir mektubunda sanık Berk Akand’a diyorsun ki ‘ya beraber çıkarız ya da batarız.’ Neden bunu söyledin?” diye sordu. Bu soru üzerine sanık Çağatay Aksu, “Burada yargılanmamızdan belli. Bunun sonucu olarak söyledim. Bunu söylemem normal. Nereye çekmek zorunda kalıyorsunuz” yanıtını verdi.

Mağdur avukat Tatar’ın, “Maktul Şule Çet’in on parmağından dokuzunda sanıklara ait DNA çıktı deniyor” sözlerinin ardından sanık avukatları itiraz etti. Çağatay Aksu, “Benim DNA’m çıkmadı. Yalan söylüyor efendim” dedi.

Kaynak: Gazete Duvar