Şule Çet’in karar duruşmasına çağrı

Ankara’da bir plazanın 20. katından atılarak katledilen Şule Çet davasının karar duruşması 4 Aralık’ta. Ankara Kadın Platformu, sanıkların ağırlaştırılmış müebbetle yargılanması gerektiğini vurguladı

Ankara’da Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20’inci katından atılarak katledilen Şule Çet için açılan davasının 5. duruşmasında savcı mütalaasını okudu. Savcı, Çağatay Aksu için “kasten öldürme”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “ cinsel saldırı” suçlarından müebbet hapis cezası isterken, Berk Akand için, “cinsel saldırı” ve “yardım yataklıktan” 31 yıla kadar hapis cezası istedi. Jinnews’ten Dilan Babat’ın haberine göre, 4 Aralık’ta Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek karar duruşması öncesinde Ankara Kadın Platform üyesi Neslihan Duran, adalet çağrısını yineledi.

‘Erkek yargının göstergesi’

Bir yılı aşkın süredir savcının mütalaasını beklediklerini söyleyen Neslihan Duran, iki sanığa da ağırlaştırılmış müebbet hapis verilmesi gerektiğini vurguladı. Erkek yargının kendisini bu davada da gösterdiğini belirten Neslihan Duran, “Delillerin incelenmemesi, Türkiye’de aylarca bir dudak uzmanı bulunamaması ve aylar sonra delillerin incelenmesi gibi örnekler bunun yapılacağını gösteriyordu. Yardım etmek aynı suçla değerlendirilemez mi? Yardım etmek aynı suça ortak olmak değil mi? Aynı duruşma salonlarında, Şule’nin ‘gezen tozan, gece içen, başkalarının evinde kalan’ biri olduğunu söyleyip, cinsiyetçi söylemlerle savcıyı etkilemeye çalışıyorlardı. Doğal olarak da savcının hazırladığı mütalaa erkek yargının bir göstergesi oldu” ifadelerini kullandı.

‘Adaleti kadınlar sağlayacak’

4 Aralık’taki karar duruşmasında da kadınların hep birlikte “gerçek adaleti” haykıracağını ifade eden Duran, şöyle konuştu: “Bu davaların emsal davalar olduğunu söyledik, söylemeye devam edeceğiz. Duruşma salonlarında katledilen kadınların ardından yapılan iftiralar son buluna kadar, mücadelemizi devam ettirip kadın adaletini sağlayacağız. Berk Akand da Çağatay Aksu gibi tecavüzcüdür. İkisi de ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanmalıdır. ‘Yaşamak istiyoruz’ diyen bütün kadınları, katledilen kadınların sesi olmak için 4 Aralık’ta Şule Çet duruşmasına bekliyoruz. Umuyoruz ki, Şule Çet davasında adaleti sağlayan kadınlar olur.”