Sur Belediyesi’ne de kayyum atandı

Sur Belediyesi’ne kayyum atandı
Gözaltında bulunan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin görevden alınarak, yerine 31 Mart seçimlerinden önce aynı görevi yürüten İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi kayyum olarak atandı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, 20 Aralık’ta evlerine yapılan baskınlar sonucu gözaltına alındı. Eş zamanlı olarak baskın yapılan belediye binası da bariyerlerle ablukaya alındı. Gözaltında tutulan Eşbaşkan Buluttekin, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak, yerine kayyum atandı. Bakanlık, Sur Belediyesi’nde 31 Mart seçimlerinden önce kayyum olarak görev yapan İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi’yi yeniden kayyum olarak atadı.

Bakanlığın Gerekçesi

Bakanlık, görevden uzaklaştırma gerekçesini Buluttekin hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yürütülen 2019/17902 sayılı soruşturmayı gerekçe gösterdi.  Bakanlığın açıklamasında, “Sur Belediye Başkanı Feyme Filiz Buluttekin, hakkında devam eden adli işlem süreci ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/17902 sayılı soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 20.12.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45’inci maddesi uyarınca yine aynı Kanunun 46’ncı maddesi kapsamında Sur Kaymakamı Abdullah ÇİFTÇİ Sur Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir” denildi.

65 Belediyeden 32’sine Kayyum

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyum atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 26 ilçe ve 3 belde belediyesine kayyum atanmış oldu. Yerine kayyum atanan 19 belediye eşbaşkanı tutuklandı.