Suriye hükümeti, sivillerin İdlib’den çıkışı için insani koridor açtı

Resmi devlet ajansı SANA ” Suriye, Hama kırsalının kuzeyi ve İdlib kırsalının güneyinde teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkmak isteyenler için Suran bölgesinde insani koridor açıldığını ilan etti” haberini geçti.

Suriye hükümet güçleri Kaide kolu Nusra’nın şemsiye örgütü Heyet Tahrir eş Şam’ın (HTŞ) kontrolündeki İdlib vilayetinde güneyden ilerlemeye geçip stratejik Han Şeyhun kasabasını kurtarırken, sivillerin akıbetiyle ilgili soru işaretlerine Şam açıklık getirdi.

Suriye hükümeti, Türkiye sınırındaki İdlib’den sivillerin çıkışı için koridor açtığını duyurdu.

Resmi devlet ajansı SANA ” Suriye, Hama kırsalının kuzeyi ve İdlib kırsalının güneyinde teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkmak isteyenler için Suran bölgesinde insani koridor açıldığını ilan etti” haberini geçerek şöyle devam etti:

‘Her türlü insani yardım ve destek sağlanacak’

“Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan yetkili bir kaynak, teröristlerin bulundukları bölgelerde vatandaşların güvenliğine verilen önem kapsamında, isteyenlerin güvenli şekilde çıkmalarını temin amaçlı olarak Suran bölgesinde insani koridor açıldığını ilan etti. Yetkili kaynak, Suriye ordusunun koruması ve güvencesiyle açılan insani koridorda, teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkacak tüm vatandaşlara gerekli her türlü yardım ve desteğin temin edileceğinin altını çizdi.”

Suriye hükümeti geçmişte Halep gibi vilayetlerde güvenli geçiş koridoru açtığında, buralardan çıkış yapmak isteyen sivillerin cihatçıların saldırısına uğramasıyla karmaşık durumlar yaşanmış, süreç uzamıştı.

Bu arada Suriye hükümet güçleri ülkeyi kurtarırken, diğer bölgelerdeki militanların anlaşmalarla nakledildikleri İdlib, cihatçıların son kalesine dönüştü.

Ancak ilk kez Suriye hükümet güçleri İdlib’de ilerlemeye geçerken Rusya’dan da “HTŞ’nin İdlib’deki saldırıları sert şekilde bastırılacak, Türkiye’yi bu konuda bilgilendirdik” gibi açıklamalar geldi.

Kuşatılan bölgede gözlem noktası var

Halep’i Şam’a bağlayan M-5 otoyoluna ulaşıp ikmal hattını kestikten sonra Han Şeyhun’a giren hükümet güçleri, İdlib’in güneyinden komşu vilayet Hama’ya uzanan bölgede Latamina, Kefr Zita, Morek ve Merkaba’yı kuşattı.

Yani Türkiye’nin İdlib’de kurduğu 12 askeri gözlem noktasından Morek, kuşatma altında kaldı.

Suriye hükümetinin açtığı koridorun bu kuşatılan bölgede kalmış sivillerin hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelere geçişini sağlamaya yönelik olduğu söyleniyor.

Anlaşma uygulanmayınca ateşkes bozuldu

Moskova ile Ankara arasında eylülde varılan anlaşma uyarınca ‘gerilimi düşürme bölgesi’ olarak öngörülmüş İdlib’de Türkiye destekli Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Suriye Ulusal Ordusu oluşumlarıyla ‘terör örgütlerinin ayrıştırılması’, 15-20 kilometrelik çemberde ‘terör örgütleri ve ağır silahlardan arındırılmış bölgenin’ tesis edilmesi, M-4 ile M-5 otoyollarının açılması gerekiyordu.

Ancak HTŞ geri çekilmeyip saldırılara devam edince Suriye hükümeti ateşkesi sona erdirdiğini duyurup taarruza geçti.

Sırada Maaret el Numan 

Bugün Suriyeli muhaliflerden hükümet güçlerinin Halep’i Şam’a bağlayan M-5 otoyolundaki bir diğer stratejik kasaba Maaret el Numan’ın köylerini hedef aldığı, böylece taarruz başlamadan sivillerin çıkışa yönlendirilmeye çalışıldığı haberleri geldi.

Çoğunluk bölgeden çıkmıştı

Birleşmiş Milletlere göre İdlib’i 400 binden fazla kişi terk etmiş durumda.

Kaynak: Sputnik