Suriye Ordusu İdlib’de stratejik Maarat el Numan kasabasında, MSB: Sert karşılık veririz

Maarat el Numan, İdlib kent merkezinin 33 kilometre güneyinde, M5 adı verilen Şam-Halep yolu üzerinde bulunuyor. Suriye Ordusu’nun İdlib’e girdiği saatlerde MSB’den açıklama yapıldı.

Suriye Ordusu, İdlib’in güneyinde büyük stratejik önem taşıyan Maarat el Numan kasabasına girdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye Ordusu’nun İdlib’in güneyindeki Maarat el Numan kasabasına girdiğini duyurdu.

Maarat el Numan, İdlib kent merkezinin 33 kilometre güneyinde, M5 adı verilen Şam-Halep yolu üzerinde bulunuyor.

Bu nedenle büyük stratejik önem taşıyan kasaba, iç savaşın büyük kısmında silahlı muhaliflerin kontrolündeydi.

Suriye Ordusu hafta sonunda çevredeki altı kasabayı birden ele geçirerek, El Nusra’nın kontrolündeki Maarat El Numan’ın kırsalına konuşlanmıştı.

MSB’den İdlib mesajı: En sert şekilde karşılık veririz

Suriye Ordusu’nun İdlib’in güneyinde stratejik önem taşıyan Maarat el Numan kasabasına girdiği saatlerde Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Gözlem ve Kontrol Noktalarımızın güvenliğini tehlikeye atacak her türlü girişime meşru müdafaa çerçevesinde en sert şekilde tereddütsüz karşılık verilecek ve mukabele edilecektir” dendi.

Açıklamada şunlar yeraldı:

“2 Ocak 2020 tarihli ateşkes ilanına rağmen Rejim, İdlib’de havadan ve karadan saldırılarla, masum sivilleri katletmeye, yüzbinlerce insanın kış şartlarında evlerini zorla terk ve göç etmesine ve büyük bir insanlık trajedisine neden olmaya devam etmektedir. Astana ve Soçi Mutabakatları kapsamında görev yapan Gözlem ve Kontrol Noktalarımızın güvenliğini tehlikeye atacak her türlü girişime meşru müdafaa çerçevesinde en sert şekilde tereddütsüz karşılık verilecek ve mukabele edilecektir.”

Kaynak: Artı Gerçek