Suriyelilere destek eylemine saldırı girişimi

İstanbul Saraçhane’de İstanbul Valiliği’nin Suriyeliler hakkındaki kararını protesto eden grup ile karşıt bir grup arasında arbede yaşandı. Polis olaya müdahale etti. 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 İstanbul Valiliği’nin Suriyelilere ilişkin aldığı kararı protesto etmek isteyen Suriye Dernekler Platformu Fatih’te bulunan Saraçhane Parkı’nda bir araya geldi. Basın açıklamasının yapıldığı sırada eyleme tepki gösteren bir grup sık sık eylemcilere saldırdı. Eylemcilerin karşılık vermesiyle olaylar büyüdü. Polis olaylara biber gazı ile müdahale etti.

Açıklama öncesi parkın çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Eyleme Suriyelilerin katılacağı söylentisi nedeniyle parkın çevresinde ülkücü gruplar da toplandı. Ancak kimlik kontrolü yapan polis Suriyelileri parkın içerisine almadı. Suriye Dernekler Platformu’nun protesto eyleminde basın açıklaması yapıldığı sırada ülkücü oldukları iddia edilen grup ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ şeklinde slogan atarak eylem yapan kişilere saldırdı. Polis araya girerek olaya müdahale etti.

Eylemde, ‘Muhacire gardiyan değil Ensar olalım’, ‘İçişleri Bakanlığı’nın muhacirlere yönelik baskıcı yasakçı uygulamalara hayır’ pankartı açılırken, ‘Kendin için istediğini kardeşin içinde iste’, ‘Milliyetçilik cahiyilesine karşı tek bir ümmetiz’, ‘Muhacire Ensar ol’, ‘Farkımız yok insanız, ümmetimiz, kardeşiz’, ‘Yeryüzü ve gökyüzü ve hayat herkesin’ dövizleri taşındı.

Basın açıklamasının yapılacağı sırada ise bir yurttaş eylemcilere tepki gösterdi. Eylemciler ise yurttaşı darp etmeye kalkıştı. Polis tepki gösteren yurttaşı gözaltına aldı. Ancak parkın dışında bekleyen grubun eylemcilere yönelik saldırısı açıklama boyunca defalarca kez devam etti. Polis çıkan olaylara biber gazı ile müdahale etti. 10’u aşkın kişi gözaltına alındı.

Suriye Dernekler Platformu’nun basın metninde şu ifadeler yer aldı:

“İçişleri Bakanlığı’nın Suriyeli muhacirlere vönelik başlattığı uygulamalar, zulümden ve katliamdan kaçarak Türkiye’ye sğınmış insanlar için bir korku atmosferi oluşturmuş haldedir. İstanbul’da ikameti bulunmayan Suriyelilerin ikamet aldıkları illere geri gönderilmesi kararı büyük sıkıntılara yol açabilecek bir düzenlemedir. Birçoğu iş imkânı bulamadıkları için ikamet illerden ayrılıp İstanbul’a gelmiş bulunan bu insanları hiçbir iş güvencesi, barınma imkân sağlanmadan aileleriyle birlikte geldikleri yere göndermek açlığa, sefalete sürüklemek anlamına gelebilir.”