Suriye’nin kuzeyinde dördüncü Türk-Rus ortak devriyesi: TSK zırhlıları yine taşlandı

Soçi mutabakatı kapsamında Fırat’ın doğusunda dördüncü ortak kara devriyesini Dırbesiye bölgesinde gerçekleştiren TSK ve Rus zırhlı araçları bir kez daha siviller tarafından taşlandı

22 Ekim’de Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında Fırat’ın doğusunda TSK ve Rus askeri polisinin dördüncü ortak kara devriyesi Dırbesiye bölgesinde yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Türk ve Rus askeri unsurlarının, İHA’ların da iştirakiyle Fırat’ın doğusundaki dördüncü kara devriyesi planlandığı gibi tamamlandı. Derbesiye bölgesinde icra edilen dördüncü kara devriyesine her iki taraftan dörder araç olmak üzere toplam sekiz kara aracı ve İHA’lar iştirak etti. Türk ve Rus askeri unsurları 10 kilometre derinlikte, 62 kilometre uzunluğundaki güzergâhta devriyeyi tamamladı” denildi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA), Dırbesiye’nin 11 kilometre batısındaki Şêrik köyünden yola çıkan devriye ekiplerinin yine kentin batısındaki Birknês köyüne doğru ilerlediğini yazdı.

Ortak devriye sırasında bir grup sivil, TSK ve Rus zırhlı araçlarını taşlayarak protesto etti.

Kaynak: Sendika.org