Suruç Katliamı’nda yitirilen devrimciler katliamın 40’ıncı ayında İstanbul’da anıldı

Suruç’ta katledilen 33 devrimci, katliamın 40’ıncı ayında İstanbul’da anıldı.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda katledilen 33 devrimci, katliamın 40’ıncı ayında Kadıköy Halitağa Caddesi’nde yapılan basın açıklaması ile anıldı. Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin her ayın 20’sinde gerçekleştirdiği anmada katliamda hayatını kaybeden devrimcilerin fotoğrafları açıklamaya katılanlarca taşınırken “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankart açıldı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre basın açıklamasını katliamdan yaralı olarak kurtulan Yasin Can yaptı.

Can, Suruç’ta hayatını kaybedenlerin bir halka umut olmak için yola çıkmak için bir araya geldiğini belirterek “Savaştan çıkmış bir kentin insanlarına umut olmak için yola çıkmış düş yolcuları mola verdikleri kentte canlı bomba saldırısı ile aramızdan ayrıldı. Biz Suruç aileleri 40 aydır onların sesini duyamıyor, ellerine dokunamıyoruz. Biz 40 aydır onların hayalleri ile yaşıyoruz. Bize bu acıyı yaşatanların hakkettikleri cezayı almalarını istiyoruz” dedi.

Açılan dava da hiçbir somut adım atılmadığının altını çizen Can, “Biz her şeyden önce katliam sanığı olarak yargılanan Yakup Şahin’in duruşma salonunda bizim huzurumuzda bizzat yargılanmasını istiyoruz. Davanın diğer sanıkları Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali’nin yakalanarak yargılanmasını istiyoruz” dedi. Can katliamda ihmali olan kamu görevlileri ile ilgili neden hiçbir işlem yapılmadığını sordu.

Can, 22 Kasım’da Urfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan hapishane kampüsünde görülecek olan davanın 7’nci duruşmasına katılım çağrısı yaparak “Biz Suruç aileleri, yaralıları ve tanıkları olarak davayı izlemek için orada olacağız” dedi.

Açıklamanın ardından kısa süreli oturma eylemi yapıldı ve katliamda hayatını kaybedenlerin isimleri sayılarak “Yaşıyor!” denildi. Açıklama “Suruç için adalet herkes için adalet!” sloganıyla sona erdi.

Kaynak: Sendika.org – Mezopotamya Ajansı