“Süryanilere yönelik bu baskıcı tutuma bir an evvel son verilmelidir!”

"Süryanilere yönelik bu baskıcı tutuma bir an evvel son verilmelidir!"

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer (Aho) Bileçen, Üçköy muhtarı Joseph Yar ve bir köylü gözaltına alındı. Gizlilik kararı nedeniyle Bileçen ve diğer köylülerin neden gözaltına alındığı bilinmiyor

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Süryani yerleşim yerleri olan Üçköy ve Üçyol kırsal mahallelerine sabah saatlerinde askerler tarafından baskın yapıldı. Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer (Aho) Bileçen, Üçköy muhtarı Joseph Yar ile Üçköy kırsal mahallesinden Musa Taştekin isminde Süryani bir kişi daha gözaltına alındı.

Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre, Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar (Marînê)  mahallesine baskın yapılarak 5 kişinin gözaltına alınmasının ardından Süryani yerleşim yerleri olan Üçköy (Xarabalê) ve Üçyol (Sêderîyê)  mahallelerine de polis baskın yaptı.

Baskınlarda Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer (Aho) Bileçen, Üçköy muhtarı Joseph Yar ile Üçköy kırsal mahallesinden Musa isminde Süryani bir yurttaş gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi ile birlikte 3 Süryani, Mardin Emniyet Müdürlüğü TEM Şubeye götürüldü.

Baskınların “arama tarama faaliyetleri” kapsamında yapıldığı öğrenilirken gözaltı gerekçeleri hakkında bilgi edinilemedi.

“Bir rahip neden gözaltına alınır?”

Mardin Süryani Birliği Başkanı Yuhanna Aktaş, gözaltına alınanlarla ilgili bilgi alamadıklarını söyledi.

Gözaltına alınanların durumunu takip ettiklerini belirten Aktaş, “Gözaltına alınanları önce köy karakoluna, ardından Mardin İl Jandarma Komutanlığına götürmüşler. Rahip Sefer’in, köy muhtarı Joseph’in ve diğerlerinin neden gözaltına alındığını öğrenemedik. Avukatlar ilgileniyorlar ancak dosyada gizlilik kararı var diyerek hiçbir bilgi verilmedi” dedi.

Kilisenin bulunduğu kırsal alanla ilgili bilgi veren Aktaş, “Mor Yakup Kilisesi Bagok Dağı’nda ve etrafında bir tek ev bile yok. Aho Bileçen çok genç, İstanbul’u bırakıp buraya geldi. Yanında birkaç öğrenciden başka kimse de bulunmuyor. Neden gözaltına alınır bir rahip, anlam veremiyoruz” diye konuştu.

Urfa Barosu’ndan tepki: “Kısıtlama kararı bahane edilerek bilgi verilmiyor, bu baskıcı tutuma bir an evvel son verilmeli”

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Mor Yakup Manastırı Rahibi Aho Bileçen, Üçköy muhtarı Josef Yar ve Musa Taştekin’in hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Dosyada kısıtlama kararı bahane edilerek bilgi verilmediğini belirten İnsan Hakları Merkezi twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Geçmişte de topraklarından edilmeye çalışılan Süryanilere yönelik bu baskıcı tutuma bir an evvel son verilmelidir.” denilerek sürecin takipçisi olacaklarını belirttiler.