‘Suudi Arabistan saldırılar sonrasında rafinerilerindeki petrol üretiminin yüzde 50 düştüğünü itiraf etti’

Rus Kommersant gazetesi, Suudi Arabistan yönetiminin devlet petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait iki büyük tesise silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile yapılan saldırılar sonrasında petrol üretiminin yüzde 50 düştüğünü resmen kabul ettiğini bildirdi.

Gazetenin Suudi Basın Ajansı’na (SPA) dayandırdığı haberinde, Saudi Aramco’ya ait iki büyük tesise yönelik SİHA saldırıları sonrasında günlük petrol üretiminin 5.7 milyon varil azaldığı kaydedildi.

Habere göre Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman El Suud, petrol üretiminin yüzde 50 oranında azaldığını doğruladı.

“Patlamalar ayrıca yan ürün olan gazın günlük üretiminin, 700 bin varil sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) üretilmesi için kullanılan yaklaşık 2 milyar fit küp azalmasına yol açtı, bu nedenle etan ve LNG stokları yarı yarıya düşecek” diyen Selman, yerel yakıt ve gaz pazarının zarar görmediğini, kayıpların bir kısmının yedek depolardan telafi edileceğini kaydetti.

Diğer yandan Reuters, ABD Enerji Bakanlığı sözcüsü Shaylyn Hynes’in açıklamalarına atıfla Washington’ın petrol pazarındaki istikrarı sağlamak için elindeki stratejik petrol rezervlerini devreye sokmaya hazır olduğunu yazdı.

Daha önce Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) rafinerilerdeki patlamaların dünya petrol pazarlarını etkilemediğini açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik