Tacizi duyuran kadın avukatlara barodan soruşturma

Batman Barosu, bir kadın avukata dönük tacizi duyuran kadın avukatlar hakkında erkek meslektaşlarının şikayetiyle disiplin soruşturması başlattı. Baro 23 kadın avukattan savunma istedi.

Batman Barosu geçtiğimiz Aralık ayında bir taciz olayı için açıklama yapan kadın avukatlar hakkında disiplin soruşturması başlattı. Batman Adliyesi’ndeki avukat odasında bir grup erkek avukatın, mini etekli kadın avukatın fotoğrafını çekerek haberleşme gruplarında paylaştığı yönündeki bilgiler üzerine kadın avukatlar basın açıklaması yapmıştı.

Erkek avukatların şikayeti üzerine soruşturma açıldı!

Yapılan bu açıklamadan bir hafta sonra 3 erkek avukatın baro yönetimine şikayette bulunduğu ortaya çıktı. Kentteki tüm erkek avukatların “töhmet” altında bırakıldığını iddia eden avukatlar, açıklamayı yapan kadın avukatlar hakkında disiplin soruşturması açılması talebinde bulundu.

Bu talep üzerine Batman Barosu, açıklamaya katılan onlarca avukattan 23’ü hakkında disiplin soruşturması başlattı. Kadın avukatlar, durumdan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne iki gün kala ellerine ulaşan tebligatlarla haberdar oldu.

Barodan kadın avukatlara mesaj : “Paylaşımlar baromuzun itibarına zarar vermektedir”

Kadın avukatlar hakkında disiplin soruşturması başlatılmasının sosyal medyada tepkilere yol açması üzerine Batman Barosu, avukatlara toplu mesaj attı. Baro mesajında, “Fikir ve düşünce özgürlüğü, fikir ve düşünceyi açıklama özgürlüğü en az yaşam hakkı kadar değerli bir haktır. Ancak üzülerek ifade etmek isteriz ki bazı meslektaşların bugün baromuzla ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımlarına dayanak göstererek baromuz mensubu olmayan kişilerin yaptıkları çirkin ve ahlak sınırlarını asan paylaşımlar, baromuzun itibarına zarar vermektedir. Bu konuda tüm meslektaşlarımızı daha duyarlı olmaya ve baromuzun itibarına zarar verecek açıklamalar yapma konusunda daha itidalli davranmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki bu baro hepimizin” ifadeleri kullanıldı.