Tahliye Edilen Eş Başkan Hakkında Yeniden Yakalama Kararı

Yerine kayyum atanmasının ardından tutuklana ve tahliye edilen Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanı Dilan Örenci hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı

Van’da İçişleri Bakanlığı kararıyla 6 Aralık 2019 tarihinde görevden alınarak yerine kayyum atanan Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) seçilen Özalp Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yaptığı” iddialarıyla tutuklanmış ve yaklaşık 6 ay tutuklu kaldıktan sonra “örgüt propagandası yapmak” iddiasından beraat etmiş, “örgüte üye olmak” iddiasından ise hakkında 6 yıl 3 ay hapis cezası verilerek, tahliye olmuştu.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazdığı dilekçe ile önce Van T Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde kalıp, bir süre sonra Erzurum E Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edilen Örenci’nin tahliye kararına itiraz etti ve Örenci hakkında yakalama kararı çıkardı.

”Eş başkanlık suç sayıldı”

Savcılık itiraz dilekçesinde 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Özalp’ta yüzde 75,04 oy oranıyla seçilen Örenci için “sözde eşbaşkan” tanımlaması yaptı. Öte yandan savcılık Örenci’nin, Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) şiddet karşıtı etkinliklerine katılmasını ve ilçedeki kadın projelerini de “suç delili” saydı. Dilekçenin devamında savcılık Dilan Örenci’nin “Abdullah Öcalan’ın eş başkanlık sistemine geçiş talimatına uyarak hareket ettiği” iddiasında bulunarak, eş başkanlık sistemini suç olarak değerlendirdi. Örenci’nin sosyal medya hesabı paylaşımlarını, cenaze törenlerine katılmasını da “suç” olarak niteleyen savcılık, Dilan Örenci’nin tahliyesini “usule ve dosya kapsamına aykırı” bulduğunu belirtti.