TBMM’ye sunulan darbe raporunu ‘kaybettiler’

CHP, bizzat Komisyon Başkanı tarafından TBMM’ye sunulan, Meclis Başkanlığının ise ‘yok’ dediği raporun nerede olduğunun açıklanmasını istedi.

TBMM, eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunulan darbe raporunu yok saydı.

TBMM Başkanlığı, 26. dönemde kurulan ve çalışmalarını tartışmalarla tamamlanan ve Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından 12 Temmuz 2017’de eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunulan darbe raporuyla ilgili “Başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “15 Temmuz ile ilgili bazı gerçeklerin irdelenmesine saraydan uzanan bir el engel oldu” dedi.

Meclis başkanlığı: Böyle bir rapor yok

CHP’li Özel’in önergesi üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporu tekemmül etmediğinden 26. Yasama Dönemi içinde bastırılarak dağıtılamamıştır. Komisyon tarafından tekemmül ettirilerek Başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

TBMM Başkanvekili Bilgiç’in Meclis Başkanlığı’na sunulmadığını öne sürdüğü raporla ilgili TBMM’nin resmi internet sitesinde ise farklı bilgilerin duruyor olması akılları karıştırdı. TBMM’nin resmi internet sitesinde raporun dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunulmasıyla ilgili 12 Temmuz 2017 tarihli haber yer alıyor.

CHP: Raporun nerede olduğunu açıklasınlar

CHP Grup Başkanvekili Özel, devlette devamlılığın esas olduğunu belirterek, “Önceki TBMM Başkanı’nın bizzat elden teslim aldığı bir raporun Başkanlığa sunulmadığını söylemek çok şaşırtıcı. O raporun nerede olduğu konusunda doyurucu bir açıklama yapılmak zorundadır” dedi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın komisyon çalışmalarının bitirilmesi talimatı verdiğine işaret eden Özel, konuya ilişkin şunları söyledi: “Aradan geçen 3 yıla karşın bu raporun yayınlanmamış olmasını, 15 Temmuz konusunda kamuoyundaki bir takım şüpheleri güçlendiren bir tutum olarak görüyoruz. Bu tutumu anlamak mümkün değil. Bu raporun yayımlanmaması, 15 Temmuz ile ilgili bazı gerçeklerin irdelenmesine saraydan uzanan bir elin engel olduğu yönündeki iddiaları da tescil etmiştir.”

Editörün notu
Cumhuriyet’in haberinde ifade edilen darbe raporunun sunulmasına ilişkin haber Meclis’in sitesinde özetle şu ifadelerle yer almıştı:

“Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, hazırladığı raporu TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sundu.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek ile bazı komisyon üyelerini makamında kabul eden Kahraman, yapılanın tarihe ışık tutacak nitelikte başarılı bir çalışma olduğunu söyledi.”

Raporun Kahraman’a sunulduğuna dair habere bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://meclishaber.tbmm.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=141547

Kaynak: Artı Gerçek