TCDD’nin tarihi binası Sağlık Bakanı’nın kurduğu Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildi

Ankara Tren Garı kampüsü içinde bulunan ve TCDD Misafirhanesi olarak kullanılan tarihi bina Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildi.

TCDD Misafirhanesi olarak kullanılan tarihi bina, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 2018 yılında kurulan Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildi. Kurulduğunda Devlet Demir Yolları ikinci İşletme Baş Müdürlüğü olarak kullanılan 91 yıllık bina 2018 yılında TOKİ’ye devredilmişti.

İçerisinde tescilli kültür varlığı olan müzenin de bulunduğu TCDD ikinci bölge binası, kreş, lojmanlar, Sanat Galerisi ve Ankara Misafirhanesi ile birlikte devredildi.

10 Ekim Ankara katliamının gerçekleştiği yerde TOKİ inşatı

Tarihi binanın TOKİ’ye devriyle birlikte Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne verileceği iddia edilmişti. TOKİ’nin hizmet karşılığında yapmayı düşündüğü yapıların içerisinde cami, kreş, misafirhane ve hizmet evi olduğu bildirildi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) avukatları tarafından Maliye Bakanlığı’na, TOKİ’ye ve Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne karşı dava dilekçesi verilmiş, dilekçede “Ankara Gar sahasının ülke tarihi açısından önemli bir değer taşıdığı, yine 10 Ekim 2015 tarihinde 103 insanın katledildiği ve 400’ün üzerinde kişinin yaralandığı belirtilerek, protokolün toplumsal hafızayı yok etmek anlamına geldiği” ifade edilmişti.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Basın Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu’nun TCDD tarihi binasının devri konusunda BirGün’e yaptığı değerlendirme şöyle:

Böylesi bir planın hayata geçirilmesi Ankara Gar yerleşkesini parçalamaktır. Hangi açıdan bakarsak bakalım bu alanın devri ve sonrasında hayata geçirilecek plan ve sonuçları ne kamusal ne de toplumsal bir fayda sağlamayacaktır. Ulaşım hizmeti veren bir kurum tarafından on yıllardır kullanılan bu alanlar bundan sonra da yine aynı amaçla kullanılmalıdır. Vakit çok geç olmadan, TCDD yönetimini bu yanlış karardan dönmeye çağırıyoruz. Bizler işimize, işyerlerimize sahip çıkmaya sonuna kadar devam edeceğiz. İşyerlerimizin peşkeş çekilmesine sessiz kalmayacağız.