Tedaviye annesi ile gidebilmesi için kampanyalar yapılan 8 yaşındaki kanser hastası Ahmet hayata gözlerini yumdu…

OHAL kapsamında yurtdışı yasağı olan annesi ile birlikte Almanya’ya giderek tedavi olması için kampanya düzenlenen Kanser hastası 8 yaşındaki Ahmet Ataç, Türkiye’de, tedavi gördüğü hastanede yaşama gözlerini yumdu. Savcılık izni sabaha kalınca, cezaevindeki baba Ataç son anlarında oğlunun yanında olamadı.

Kemik kanseriyle olağanüstü hal (OHAL) koşullarında mücadele etmek zorunda bırakılan 8 yaşındaki Ahmet Ataç, durumunun ağırlaşması üzerine kaldırıldığı yoğun bakımdan çıkamadı. Doktorların çabalarına karşın, üç kez kalbi duran Ahmet’in vefatını, hastanede anneye refakat eden aktivist Natali Avazyan duyurdu.

 Babaya gece izin çıkmadı

Ahmet Burhan’ın durumunun ağırlaşması üzerine, Tarsus Cezaevi’nde tutuklu bulunan baba Harun Reha Ataç için savcılıktan izin talep edildi. Aileye eşlik edenler, savcılığın ancak sabah gidiş için izin verdiğini, bu nedenle baba Ataç’ın oğlunun yanına gelemediği bilgisini paylaştı.

Yapılan çağrılar sonucu, baba Ataç’a bir kez oğlunu hastanede ziyaret izni verilmişti.
Anneye uzun süre pasaport verilmemişti

Anne ve baba Ataç, 20 Şubat 2018’de gözaltına alınmıştı. Zekiye Ataç, iki haftalık gözaltı sürecinden sonra serbest bırakılırken, Adana’da özel bir yurtta çalışan Harun Reha Ataç ise ‘FETÖ’ soruşturmasında tutuklandı. Bu süreçte çocukları Ahmet Ataç’ın ise kansere yakalandığı ortaya çıktı.

Oğlu Ahmet için Almanya’da bir klinikte tedavi umudu olduğunu duyuran Zekiye Ataç, yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması için yetkililere sosyal medya üzerinden çağrılar yaptı. Çabaları sonuç vermeyince Ahmet Ataç, 70 yaşındaki babaannesi ile Almanya’ya gitti. Annesini yanında isteyen Ahmet, tedavisine ara verildiği süreçte yeniden Türkiye’ye getirildi. Yürütülen kampanya sonunda anneye pasaportu verildi ancak artık Ahmet için çok geçti…