Temelli Diyarbakır’dan seslendi: Bu zulme sessiz kalmayın

Meclisi 3 gün süreli boykot etme kararı almalarının ardından HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır’dan seslendi. Temelli, “Parlamentoya uyarı ve protesto mesajı verdik. Tüm milletvekillerine çağrımızdır; bu zulme sessiz kalmayın. Yasalardan aldığınız güçle gereğini yapın. Yapmazsanız bilin ki, kayyum size de atanmıştır” dedi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, belediyelere atanan kayyumlara karşı Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılacak açıklama öncesinde AZC Plaza önüne çıkan bütün yollar polis tarafından barikatlar ve TOMA tipi zırhlı araçlarla kapatıldı.  DTK, HDK ve HDP eşbaşkanları, saat 12.00’de yapılacakları açıklama için beraberlerindeki kitle ile birlikte sloganlar eşliğinde Sanat Sokağı’na geldi. Buradan halkı selamlayarak açıklamanın yapılacağı AZC Plaza önüne geçmek isteyen kitle, polis tarafından durduruldu. Emniyet yetkilileri ile yapılan görüşmelerin ardından kitle, alkışlarla AZC Plaza önüne geldi.

‘Abluka altında yaşamayacağız’

Burada açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, polis ablukasına tepki gösterdi.

Temelli, “Biz abluka altında yaşamayacağız. Ablukaları yıkacağız. Bizler burada halkımızla birlikte sokaklardayız. Bu kent bizim kentimiz. O yüzden Amed, Mardin ve Van ‘Ya me ye’ diyoruz. Hakikatin sesini asla kısamayacaklar” dedi.

Parlamentoya çağrı

Üç gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmamaları yönündeki kararlarının ardından Diyarbakır’a geldiklerini ifade eden Temelli, “Parlamentoya uyarı ve protesto mesajı verdik. Ülkenin kentlerine kayyum atanırken, parlamentonun duyarsız ve kayıtsız kalması kabul edilemez. Parlamento öncelikle bu saldırıyı kendisine yönelik kabul etmeli ve inisiyatif almalı. Kayyum şiddettir, zülümdür. Bir faşist düzendir. Bu düzene her şeyden önce parlamenterler karşı çıkmalıdır. Bu yüzden 3 günlük eylemimizle tüm milletvekillerine çağrımızdır; bu zulme sessiz kalmayın. Kürt halkı arkanızdadır. Yasalardan aldığınız güçle gereğini yapın. Yapmazsanız bilin ki, kayyum size de atanmıştır. Bir an önce kayyumların kentlerimizden defolup gitmesini istiyoruz. Kentin sahibi Kürt halkıdır” diye konuştu.

‘Kayyum şiddetiyle tutukluyorlar

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın tutuklamasına da sert tepki gösteren Temelli, “12 belediye başkanımız tutuklandı. 2016’da Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ya yapılan muamele, dün bir kez daha tekrarlandı. Cezaevinde bulunan yoldaşlarımızın hiçbir suçu yok. Hepsinin bir an önce özgür kalmasını istiyoruz. Kayyum şiddetiyle arkadaşlarımızı tutukluyorlar. Bir kişi bile kalsak bu düzene karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. .

Kaynak: M.A