Temelli polis saldırısı sırasında konuştu: Her yerden ses çıkartın, durdurun hayatı

Diyarbakır’da HDP’nin açıklaması öncesi belediyeye giden tüm yolları kapatan polis, açıklama yapmak isteyenlere saldırdı.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, Diyarbakır, Mardin ve Van’da belediye eş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına karşı HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının katılacağı açıklama öncesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve çevresi polislerce ablukaya alındı.

Belediye binasına çıkan tüm yollar polislerce kapatılırken, cadde girişine de TOMA ve çevik kuvvet konuşlandırıldı.

HDP Milletvekilleri Feleknaz Uca, Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları da belediye binası önünde beklerken, polis belediye binası önüne gelmek isteyen yurttaşlara tazyikli su ve gaz bombasıyla saldırdı.

Belediye binasının karşısında bekleyenlere çok sert müdahale eden polisin hedefinde HDP’li milletvekilleri de vardı. Saldırıdan Feleknaz Uca, Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları da etkilendi.

Kitleyi ikiye bölen polis, yurttaşların, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin bulunduğu alana geçmesine izin vermiyor. Kitlenin etrafı çevik kuvvet polisleri tarafından sarılırken, halk ‘hırsız var’ şeklinde slogan atıyor.

Temelli: Her yerde ses çıkartın, hayatı durdurun

Belediye önünde açıklama yapması engellenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, herkese “Her yerde ses çıkartın, durdurun hayatı” çağrısı yaptı.

Temelli, “Bu ülke bizim ülkemiz. Bu ülkede onurlu barışı var edene kadar, demokratik cumhuriyeti var edene kadar asla vazgeçmeyeceğiz. Her yerden ses çıkartın, durdurun hayatı. Bizimkisi bir hukuk ve adalet mücadelesidir. İradenize geleceğinize sahip çıkın. Dün olduğu gibi bugün de meydanlardayız. Faşizmi yıkacağız, bu ülkeyi mutlaka özgürleştireceğiz, mutlaka kazanacağız” dedi.