Temmuz’da Grönland’da 80 milyon olimpik havuza eşdeğer buzul erimesi yaşandı

Grönland’da temmuz ayında küresel ısınmaya bağlı olarak artan hava sıcaklıkları nedeniyle 197 milyar ton buz eridi.

Danimarka kutup araştırma enstitülerinden yapılan açıklamada, Grönland’da sadece 31 Temmuz’da 10 milyar ton buzun (yaklaşık 4,4 milyon olimpik yüzme havuzundaki buz kadar) eridiği, temmuz ayında toplam 197 milyar ton buz (yaklaşık 80 milyon olimpik yüzme havuzundaki buz) eridiği bildirildi.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsünden Ruth Mottram, yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle dört aydır Grönland’daki buzların hızlı şekilde erimeye devam ettiğini belirtti.

Mottram, Grönland’daki ılık havanın en az birkaç gün daha sürmesinin beklendiğini söyledi.

CNN’de yer alan habere göre, dünyanın atmosferinde süregelen ve artan ısınma nedeniyle Grönland’da erimenin sanıldığından çok daha hızlı olduğu açıklanmıştı. Ohio Üniversitesinden bilim adamlarının ocak ayında yayımladığı araştırma, Grönland’ın dev buz dağlarına rastlanmayan güneybatı bölgesinde 2003-2013 yıllarında yüzey kütlesinde büyük kayıp yaşandığını, 2013’te erimenin 2003’e göre 4 katına çıktığını ortaya koymuştu.

Sera gazı salınımının yüzde 71′ tek başına 100 şirkete ait

Gezegendeki sera gazı salınımının yüzde 71’i tek başına dünyanın en büyük 100 sanayi ve enerji tekeli tarafından gerçekleştirilmekte.

Dolayısıyla küresel ısınma ve iklim felaketi ile mücadele konusunda atılması gereken adımlar doğrudan kapitalist üretim tarzını da hedeflemek zorunda.