THY çalışanları ücretsiz izne çıkaracağını açıkladı

Türk Hava Yolları, koronavirüsü nedeniyle uçuşların durdurulması gerekçesiyle ‘ücretsiz izin ve kısmi çalışma’ uygulamalara geçtiğini açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY), korona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler kapsamında, uçuşların durdurulması gerekçesiyle “ücretsiz izin ve kısmi çalışma” uygulamalara geçtiğini açıkladı.

THY’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, salgın nedeniyle 28 Mart’ta bütün dış hat uçuşlarının durdurulduğu, iç hat uçuşlarının ise kısıtlı şekilde gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada “Ortaklığımız, şirketin operasyonel maliyetlerini azaltmak ve finansal likiditesini artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Personel giderleri ile ilgili gönüllü ücretsiz izin ve kısmi çalışma gibi maliyet azaltıcı tedbirler almaktadır. Planlanan yatırım kalemlerinden önemli bir bölümünü iptal etmektedir veya ertelemektedir” denildi.

Ödeme tarihlerinin yeniden düzenlenmesi için tedarikçilerle görüşmeler yapıldığı aktarılan açıklama, şöyle devam etti: “Ayrıca, yeni finansman imkanlarını değerlendirerek likidite seviyesini güçlü tutacak önlemleri almaktadır. Önemli tedarikçiler ile görüşülüp ödeme takvimlerinin revizesi üzerine çalışılmaktadır. Salgının etkisinin süresi ve büyüklüğüyle ilgili farklı senaryolar ve eylem planları üzerine çalışılmaktadır.”

Kaynak: Artı Gerçek