Tıp Fakültesi’nde 2 saatlik iş bırakma eylemi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan sağlık emekçileri, performans ücretlerinin ödenmesi talebiyle ve işe gelip gittikleri servislerinin azaltılmak istenmesine karşı 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

Eylemde, sağlık emekçileri adına açıklamayı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şube Yöneticisi Aynur Gürcan yaptı.

‘Yoğun çalışmaktan ailemize vakit ayıramaz hale getirildik’

Çalışma şartlarının her geçen gün daha da ağırlaştığını belirten Gürcan, “Her gün daha yoğun çalışıyor, daha fazla hasta bakıyor, şiddete uğruyor, yaşamımızı kaybediyor, mesleki saygınlığımızı yitiriyor, daha fazla yıpranıyor ama bir türlü emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Daha maaşımızı almadan ödediğimiz vergilerle iflas eden özel şirketlerin, futbol takımlarının borçları ödenirken; bizlere yine yüzde 4+4, 3+3 sefalet zammı dayatıldı. Asla kabul etmiyoruz. Her ay sabit ek ödemenin üstünde ne kadar fark aldığımıza bakıyor, dağıtılan ek ödemelerin üstüne çıkamıyor, ya da cüzi oranlarda çıkıyoruz. Eleman eksikliği ve performans uygulamasıyla birlikte yoğun çalışmaktan, eve ailemize vakit ayıramaz hale getirildik. Meslek hastalıkları, bacak, bel, sırt ağrılarımız arttı” dedi.

“Sessiz kalırsak haklarımız bir bir elimizden alınacak”

Performans ücretlerinin ödenmediği gibi şimdi işe gelip gitmek için kullandıkları servislere de göz dikildiğini aktaran Gürcan şunları söyledi:

“Servisleri üçte iki oranında azaltarak merkezi güzergahlar belirleyen üniversite yönetimi ihaleye çıkmaktadır. Yaz dönemi servislerin kaldırılmasına itiraz etmiş eylemler yapmıştık, anlaşılan sesimizi duyuramadık! Sessiz kalırsak haklarımız bir bir elimizden alınacak.”

Gürcan, “Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Emeğimizin karşılığını vermemek için hastane zarar ediyor diyerek bizi buna alıştırmaya çalışıyorlar. Buna razı olmayacağız. Birlikte daha önce hakkımız olanı aldık, yine alacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İşçi Gazetesi