Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter yaşamını yitirdi

Türkiye’de tiyatronun usta ismi Yıldız  Kenter 91 yaşında yaşamını yitirdi.

Uzun süredir devam ettiği tedavisine rağmen dün akşam fenalaşan ve İstanbul Amerikan Hastanesi’ne kaldırılan 91 yaşındaki Yıldız Kenter yaşamını yitirdi.

Türkiye tiyatrosunun usta isimlerinden Kenter, bir süredir akciğer tedavisi görüyordu.

Yıldız Kenter kimdir?

Asıl adı Ayşe Yıldız olan duayen oyuncu, 11 Ekim 1928’de İstanbul’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. American Theatre Winng, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarı’na hoca olarak atandı. 1959’da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurdu. Daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de “Değişen Eğitim Metotları” ve “Oyunculuk Metotları” üzerine çalışmalar yaptı.

1956 yılından itibaren Ankara Devlet Konservatuvarı, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde bölüm başkanlığı ve hocalık yaptı. 1962’de tiyatroya hizmetlerinden ötürü “Yılın Kadını” seçildi. 1968’de, İstanbul’da, Kenter Tiyatrosu’nun binasının inşaatını tamamladı. Sinema oyuncusu olarak üç kez Altın Portakal ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

100’ün üstünde oyun oynayan, 100’e yakın oyun sergileyen, 20’nin üzerinde filmde oynayan Kenter yaşamın boyunca çok sayıda yerel ve uluslararası kuruş ve festivalden ödül aldı.