TMMOB: Yangın önleme özelleştirilemez!

TMMOB, THK’ya ait yangın söndürme uçaklarının da içinde yer aldığı 11 uçak ve 10 taşınmazın satış ihalesi hakkında açıklama yaptı: Satış ihalesi derhal iptal edilmelidir

Türk Hava Kurumu’na (THK) ait yangın söndürme uçaklarının da içinde yer aldığı 11 uçak ve 10 taşınmazın satış ihalesi hakkında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Kovid-19 salgını nedeniyle zorunlu hizmetler dışında neredeyse tüm kamu hizmetlerinin askıya alındığı ülkemizde, THK’ye ait yangın söndürme uçaklarının da içinde yer aldığı 11 adet uçak ve 10 taşınmazın satış ihalesiyle ilgili açıklama yaptı.

Satış derhal iptal edilmeli

Açıklamada, “Bilindiği gibi, 2019 yılı yaz aylarında ülkemizin değişik bölgelerinde yoğun olarak yaşanan orman yangınlarında THK’nın yangın söndürme uçaklarını kullanmaması büyük tepkiye yol açmıştı. THK yetkilileri, yangın söndürme uçaklarının kullanılabilir durumda olmasına karşın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın söz konusu ihaleyi THK’na vermediği için bu uçakları kullanamadıklarını ve atıl şekilde bekletildiğini açıklamışlardı. 2019 Ekim ayında ise THK’na kayyum atanmıştı. 1925 yılında kurulan THK’nın atanmış kayyumlarca tasfiye edilerek orman yangınlarının özel şirketlere kâr sağlayacak bir fırsata dönüştürülmesi kesinlikle kabul edilemez. Bu nedenle, satış ihalesi derhal iptal edilmelidir. Büyük orman yangını felaketlerinin önüne geçilmesi, yangınların yaratacağı doğal ve toplumsal yaraların sarılması için ormanlarımızı korumaya ve geliştirmeye yönelik ‘kamucu ormancılık politikaları’ ivedilikle yaşama geçirilmelidir” diye belirtti.