Toğrul: Kayyumlar Talan Etmek Ve Çalmak İçin Atanıyor

HDP’li belediyelere kayyum atanması Iğdır’da yürüyüşle protesto edildi. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, kayyumların talan ve çalma pratiklerini hatırlattı.

HDP’li belediyelere kayyum atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınması Iğdır’da proteto edildi. HDP Iğdır İl binası önünde bir araya gelen ve aralarında milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Mahmut Toğrul, Şevin Çoşkun, Muazez Orhan Işık, Tayip Temel ve Habip Eksik’in bulunduğu çok sayıda kişi belediye binasına doğru yürüyüşe geçti.

HDP’lilerin yürüyüşü Cumhuriyet Caddesi’nde polis tarafından engellendi. Engellemeye tepki gösteren HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, 31 Mart 2019 seçimlerinde Iğdır’da tüm partilerin HDP’ye karşı birleştiğini hatırlattı, “Ama belediye yönetimini halkımız bize verdi. Şimdi 31 Mart’ta bize karşı birleşenler, halkın belediyesine darbe ile el koyuyorlar. Biz halkçı belediyecilik yaptık, kadın belediyeciliği yaptık, gençlik belediyeciliği yaptık, çok dilli belediyecilik yaptık” dedi.

Kayyumların, talan etmek ve çalmak için atandığını söyleyen Toğrul, “Biz bunların çalmalarını daha önceki belediyelerimizin gaspında ortaya koyduk. Kayyumların kendilerine nasıl hamamlar yaptığını, kaç ton tatlı ve çerez yediklerini, halkın parasını nasıl peşkeş çektiklerini bir bir ortaya koyduk. Iğdır halkının iradesini hiç kimse gasp edemeyecektir” diye konuştu.

‘BU ZULME DİRENECEĞİZ’

HDP’nin Türkiye’nin asli gücü olduğunu ve HDP olmadan ülkeye demokrasi ve barışın gelmeyeceğini dile getiren Toğrul, “Bundan dolayı AKP-MHP faşist iktidarı kendi yönetimlerini devam ettirmek için bizim üzerimizden bir algı yaratarak, muhalefeti dizayn etmeye çalışıyor. Kendi tabanını bir arada tutmaya çalışıyor; ama ne yaparsa yapsınlar halkın bu iradesi yanımızda olduğu müddetçe bu kadar zorbalığınıza rağmen biz bu zulme direneceğiz. Seyit Rıza’nın dediği gibi; oyunlarınıza baş edemedik bu bize dert oldu ama bizde sizin önünüzde diz çökmeyeceğiz bu da size dert olsun” diye konuştu.

Açıklama ardından kitle, “Kayyum darbedir” sloganları eşliğinde HDP il binasına yürüdü.