Trump: Sonu olmayan saçma savaşlardan çekilme vakti

Trump dün gece telefonda Erdoğan’la görüşmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin olası Suriye harekatına ilişkin olarak “ABD’nin sonu olmayan bu saçma savaşlardan çekilme vakti geldi” dedi. Trump, “Çıkarımıza olan her yerde savaşacağız ve yalnızca kazanmak için savaşacağız. Türkiye, Avrupa, İran, Irak, Rusya ve Kürtler şimdi durumu ve esir alınan IŞİD’liyi ne yapmak istediklerini çözmek zorundalar” diye konuştu.

Twitter’dan bir dizi açıklama yapan Trump şunları söyledi:

“Yıllar önce ABD yalnızca 30 gün süre ile Suriye’ye gitti. Orada kaldık ve hiçbir amacı olmayan bir savaşın daha da derine çekildik. Washington’daki görevime başladığımda IŞİD bölgenin her tarafına yayılmıştı. IŞİD’i tamamen bozguna uğrattık, birçoğu Avrupa’dan gelen IŞİD’lileri esir aldık. Fakat Avrupa onları geri istemedi ve ABD’ye onları tutmasını söyledi.

Hayır dedim size harika bir iyilik yaptık ve şimdi bizden IŞİD’lileri yüklü maliyetle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için orada. Yine hayır dediler. ABD’nin her zamanki gibi, NATO’da ve ticarette olduğu gibi enayi olduğunu düşündüler.

Kaynak: Artı Gerçek