Trump’tan Venezuela’ya İşgal Tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela ile ilgili yaptığı bir açıklamada işgal tehdidinde bulundu.

Venezuela’da silahlı eylem ve darbe yapmak için ülkeye gelen 2 “paralı asker”in daha yakalandığı açıklandı. Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez tarafında yapılan açıklamada yakalanan kişi sayısının 25’e yükseldiği belirtilirken “Onları arıyoruz, saklanamayacaklar! Puerto Cruz’un dağlık bölgesinde 2 paralı asker yakaladık ve daha fazlası için geliyoruz. Bu baskını finanse eden politik patronlar nerede?”ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Trump ise darbe girişiminde ABD’nin parmağı olduğu iddialarını reddederken Venezuela’yı işgal etmekle tehdit etti ve “Eğer Venezuela ile ilgili bir şey yapsaydım böyle yapmazdım, biraz farklı yapardım. Adına da işgal denirdi” dedi.

”Darbecilerle ilişkili olduğu belgelendi”

Venezuela’da geçtiğimiz sene ABD desteğiyle yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin sonrasında, silahlı eylem, suikast ve darbe yapmak amacıyla ülkeye giren kişilere karşı operasyonlar artırılmış ve 3 Mayıs’ta güvenlik güçleri, ülkeye deniz yoluyla girmeye çalışanlara karşı operasyon başlatmış, 8 kişi öldürülmüştü.

Devlet başkanı Maduro, yakalanan kişilerin ABD ve Kolombiya hükümetlerince desteklendiğini, Guaido ile ilişkisi olduğunu savunurken düzenlediği basın toplantısında, yakalanan kişilerin operasyon planını düzenlemekle itham ettiği Silvercorp CEO’su Jordan Goudreau ile Guaido’nun imzaladığını belirttiği anlaşmayı göstermişti. Yakalananlar arasındaki 2 ABD’li eski asker de sorgu sırasında aynı belgeyi göstermiş, Kolombiya’da bazı birlikleri eğitip Venezuela’da darbe girişimini desteklemek için geldiklerini söylemişti.

”Trump iddiaları reddetti ve üstü kapalı tehdit etti”

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’daki darbe girişiminde ABD’nin parmağı olduğu iddialarını reddederke Fox News kanalıyla yaptığı telefon bağlantısında Nicolas Maduro yönetimini üstü kapalı biçimde tehdit etti.

Trump, “Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum. Yönetimimin bu konuyla hiçbir ilgisi yok. Eğer Venezuela ile ilgili bir şey yapsaydım böyle yapmazdım, biraz farklı yapardım. Adına da işgal denirdi” ifadesini kullandı. Trump ayrıca, söz konusu girişimi düzenlediği belirtilen Amerikalı askerlerin sızma operasyonunun “beceriksizce” yapılmış kötü bir saldırı olduğunu kaydetti.