TTB: Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Trabzon’da Dr. Esra Ersöz Genç’e yönelik şiddetle ilgili açıklama yaptı.

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören, akciğer kanseri olan koronavirüslü bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınları Dr. Esra Ersöz Genç’e saldırması ile ilgili açıklama yapıldı.

TTB Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “Bu akıl tutulması, bencillik, nereden alındığı bilinmeyen özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir” ifadeleri kullanıldı.

Yasa çıkarmakla engellenmiyor

Sağlıkta şiddet salgın ortamında sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla engellenemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  “Kararlı,samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı, ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler süslü ceza cezaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı,  yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz.