TTB’den Zonguldak Valisi’ne Yanıt: “Hastalanıp Covid-19 Tedavisi Gören Sağlık Çalışanları Suçlu Öyle Mi?”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın “Sağlık çalışanları bize yük oldu, hem kendilerini hem bizi sıkıntıya soktular” sözlerine TTB’den yanıt ve eleştiri geldi.

“567 hasta içerisinde 137 sağlıkçı var. Sağlıkçılar kendilerini koruyamadılar. Sağlık Bakanlığı her türlü tedbirleri alırken kendilerini hastalardan korudular, birbirlerinden koruyamadılar. Sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı, biz şimdiye geri dönüşü konuşuyor olurduk. Ama hem kendilerini hem bizi sıkıntıya soktular” sözlerine Türk Tabipleri Birliği’nden yanıt geldi.

“Hastalanıp tedavi gören sağlık çalışanları suçlu öyle mi?”

TTB, Twitter hesabından “Zamanında hasta verilerini açıklamayan, nitelikli ekipmanı ve uzman hekim desteğini sağlamayan, koordinasyonu iyi yapmayan, sağlıkçılara gerektiğinde yaygın test uygulamayanların kabahati yok; hastalanıp tedavi gören sağlık çalışanları suçlu öyle mi?” yazılı bir mesaj paylaştı.

Zonguldak Valisi’nin sözleri büyük tepki topladıktan sonra vali adına özür dileyen bir açıklama daha yayınlanmış ve “kastı aşıp yanlış anlaşılan” ifadeler kullanıldığı belirtilmişti.