Turizm Bakanı Ersoy: Korona olmayan tesise sertifika verilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde koronavirüs görülmeyen tesisler için bir sertifika çalışması başlatıldığını söyledi.

Ersoy “Tesislere önlemleri aldıktan sonra sertifika verilecek. Büyük tur operatörlerinin de bu konuda fikirlerini istedik” dedi.

Turizm sezonunun mayıs sonunda açılacağını belirten Ersoy “Salgın bitince ilk etapta Asya ülkeleri gelir diye düşünüyorum” diye konuştu.

NTV’nin canlı yayınına katılan Ersoy, “Mayıs sonuna doğru normalleşmenin mümkün olacağını düşünüyorum. İç turizmde de hareket başlar” dedi.

‘Galataport bu yıl içinde hizmete girecek’

Ersoy ayrıca Galataport’un turizm için çok önemli olduğunu ileri sürerek “Virüs nedeniyle gemilerin yanaşması gecikmiş olabilir ama Galataport bu yıl içinde hizmete girmiş olacak” dedi.

Galata Kulesi’yle ilgili de Ersoy “Belediye hukuki süreçleri uzatarak zaman kazanıyor. Düzenlemeyle Galata’yı bir müze kule haline getirip cazibe merkezi yapacağız” diye konuştu.

Galataport Şantiyesi’nde Ne Olmuştu

20 Mart 2020 tarihinde işçiler salgına yönelik hiçbir önlem alınmadığı için iş bırakmıştı.
3 Nisan 2020’de şantiyede 3 pozitif vaka çıkmıştı.

7 Nisan 2020 tarihinde Galataport şantiyesinde çalışan DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş temsilcisi Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz, şantiyede çalıştığı sırada kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılmıştı. Tüm belirtileri göstermesi üzerine Oğuz’a Covid-19 tedavisi uygulanmış, Oğuz hastanede tedavisi devam ederken yaşamını yitirmişti. Oğuz’un raporunda ölüm nedeninin “Bulaşıcı hastalık” yazıldığı açıklanmış, daha sonra gelen başka bir raporda ise Oğuz’un ölüm nedenine ilişkin Covid-19 yazıldığı görülmüştü.

Kaynak : Sol