“Türkiye bölgede etnik temizlik planlıyor”

Aralarında Noam Chomsky, David Graeber ve Brian Eno’nun da bulunduğu aydınlar, Kürt halkının etnik temizliğini engellemek için Türkiye’nin boykot edilmesi çağrısı yaptı.

Noam Chomsky, David Graeber ve Brian Eno, dünyanın dört bir yanından yüzlerce akademisyen ve sanatçı ile birlikte Türkiye’nin akademik ve kültürel olarak boykot edilmesi çağrısı yapan bir bildiriye imza verdiler. Bildiride akademisyenlere, sanatçılara ve aydınlara Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’yi (Rojava’yı) işgaline karşı çıkılması ve Türk hükümetinin sponsorluğunda Türkiye içinde ve dışında düzenlenecek akademik, sanatsal ve müzikal etkinliklerin boykot edilmesi çağrısı yapılıyor.

Rojava umut kaynağı

Bir yazar ve akademisyen olan Graeber, Türkiye’yi boykot çağrısına neden destek verdiğini şöyle açıklıyor:

“Dünya halkları için bir umut kaynağı olan Rojava şu anda düpedüz soykırım tehdidi ile yüz yüze. Haysiyet sahibi herkesin böyle bir durumda tarafsız kalınamayacağını anlaması gerekir.”

Akademisyenler ve sanatçılar Türkiye’nin fonladığı üniversitelerin de boykot edilmesi çağrısı yaptılar. Türkiye’yi Boykot Et girişimine göre Türkiye’nin akademik kurumları Türk kapitalizmi ve askeri sınai kompleksi ile derin şekilde iç içe geçmiş durumda. Birçok üniversite Türk askeri teknolojisinin geliştirildiği laboratuvarlar durumunda; silah şirketlerini zenginleştirme ve devletin baskıcı militarizmini güçlendirme işlevi görüyorlar.

Dünyanın dört bir yanından üniversitelere de Türkiye’nin fonladığı kuruluşlarla işbirliğini kesme çağrısı yapıyorlar. İmzacılar kurumlardan film festivalleri gibi kültürel etkinlikler için Türkiye fonlarını kabul edilmemesini istiyorlar.

Etnik temizlik

Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’nin (Rojava olarak da biliniyor) Kürt çoğunluklu otonom bölgesini işgali 9 Ekim’de başlamıştı. Türkiye destekli cihatçı gruplar da sınırı geçerek katliamlara başlamıştı. 17 Ekim’de kısa bir ateşkes ilan edilse de Türkiye Rojava’yı hedef almaya ve insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlemeye devam etti.

Boykot çağrısı şu ifadeleri içeriyor:

Türkiye Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan, Kobanê’den Derik’e kadar Suriye’nin Türkiye ile olan sınırı boyunca yaşamakta olan bir milyonun üzerindeki Kürt nüfusunu askeri güç kullanarak etnik olarak temizlemek ve yerlerine başka etnik grupların mensuplarını yerleştirmek niyetinde olduğunu açıkça ve kerelerce ifade etmiştir.

Akademisyenlerin hedef alınması

Türkiye, hükümeti eleştiren akademisyenlere ağır şekilde baskı uyguladı. 2016’da, Türkiye’deki iki binden fazla akademisyen Türkiye’yi Kürt halkına yönelik savaşını durdurmaya çağıran bir bildiriye imza vermişti. Bu “Barış için Akademisyenler” grubu, devlet ve devlet üniversiteleri tarafından sert şekilde cezalandırıldı. Yüzlercesi işinden edildi, 790 kadarı yargılandı.

“Üniversitenize baskı yapın”

Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerin Türkiye devleti ile bağı olan şirketlerle ilişkisi var. Öğrenciler ve akademisyenler üniversitelerine baskı yaparak bu Türk şirketleri ile işbirliğine son vermelerini talep edebilirler.

Örneğin, Türkiye’nin ordu şirketi Aselsan’ın, İngiltere’nin Bristol Üniversitesi ile, Almanya’nın Fraunhofer Enstitüsü ile ve ABD’nin Boston Üniversitesi ile ortaklığı var. Aselsan’ın çoğunluk hissesi Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı’na ait ve bu vakfın başkanlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmakta. Aselsan’ın silahları Türkiye’nin Kürt halkına yönelik etnik temizliğinde kullanılıyor.

Aselsan aynı zamanda Türkiye’deki 29 üniversite ile de işbirliği içinde. Dünyanın dört bir yanından akademisyenler, Aselsan’ın Türkiye’de birlikte çalıştığı üniversitelerle tüm işbirliklerini sona erdirmeleri için kendi üniversitelerine baskı yapabilir.

Daha geniş bir boykot

Akademisyenlerin çağrısı insanların Türkiye’yi boykot edebileceği yollardan sadece biri. İnsanların tepki gösterebileceği ve eyleme geçebileceği başka birçok yol var. Örneğin tatil için Türkiye’yi tercih etmeyin. Seyahatleriniz için yarısı devlete ait olan Türk Havayolları’nı kullanmayın. Beko gibi belirli Türk markalarını boykot edebilirsiniz ya da Türkiye’ye silah satan birçok silah şirketine karşı protesto gösterisi yapabilirsiniz.

Harekete geçin ve Rojava halkının yanında durun. Türkiye’yi boykot edin.

Kaynak: ÖP  Çeviri: Serap Güneş